Pokazywanie postów oznaczonych etykietą semolina. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą semolina. Pokaż wszystkie posty

czwartek, 16 sierpnia 2012

Domowy makaron ze szpinakiem i chęć na łososia

Przyznaję się. Zwinęłam mamie maszynkę do robienia makaronu. Ale to było całkiem kontrolowane jej czujnym okiem :) Ostatecznie po prostu zrobiła mi prezent, którego się nie spodziewałam. Ok, powiedzmy, że tę kwestię mamy wyjaśnioną :P Dzisiaj więc nadszedł ten dzień, kiedy zrobiłam swój pierwszy, domowy makaron. A dodatkiem był szybki szpinakowy sos i przepyszny łosoś. Polecam! Przepis na makaron od Dorotuś. Proporcje na jedną osobę, ale za to najedzoną później po uszy ;)





Domowy makaron ze szpinakiem i łososiem

Składniki:

Makaron:

  • 50g mąki pszennej
  • 50g semoliny
  • 1 jajko
  • szczypta soli
Wszystkie składniki zagniotłam. Było ciężko, bo ciasto jest twarde, ale się udało. Następnie wielokrotnie wałkowałam maszynką, stopniując grubość, aż do najcieńszej. Pokroiłam we wstążki. Gotowałam 5 minut w osolonym wrzątku.

Reszta:
  • filet z łososia (ok. 270g)
  • 80g świeżego szpinaku
  • 2 ząbki czosnku
  • łyżka śmietany 36% (lub mascarpone)
  • duża szczypta gałki muszkatołowej i białego pieprzu
  • sok z cytryny
  • sól, pieprz
  • oliwa z oliwek
  • świeży tymianek
Na oliwie podsmażyłam pokrojony drobno czosnek, a gdy tylko zaczął skwierczeć wrzuciłam umyty i osuszony szpinak, poczekałam, aż liście lekko "zwiędną" i puszczą troszkę soku, a wtedy doprawiłam solą, gałką i białym pieprzem. Na koniec dodałam łyżkę śmietany i wszystko razem jeszcze moment przesmażyłam, aż smaki się przegryzły. 
Łososia umyłam, obrałam skórę, doprawiłam solą, pieprzem i sokiem z cytryny, następnie z dwóch stron obsmażyłam, aż stał się złoty na zewnątrz i jasnoróżowy w środku.

Makaron wyłożyłam na talerz, następnie na makaron szpinak i na końcu łososia, którego przybrałam gałązkami tymianku. 

Smacznego!


wtorek, 17 lipca 2012

Pizza (ciasto z dodatkiem semoliny)

Nie będę się rozpisywać. Dzisiaj na obiad pizza :) Cienka, chrupiąca, aromatyczna, z wieloma dodatkami :) Doskonałe ciasto z dodatkiem semoliny z przepisu STĄD :)



Pizza (ciasto z dodatkiem semoliny)



Składniki (wyszły mi dwie blachy piekarnikowe cienko rozwałkowanej pizzy):
  • 2,5 szklanki mąki pszennej
  • 3/4 szklanki mąki semoliny
  • 1 i ¼ szklanki letniej wody
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • 1,5 łyżeczki soli
  • 16 g drożdży świeżych
  • opcjonalnie - pół łyżeczki przyprawy do pizzy

Mąki przesiewamy, robimy rozczyn z drożdży w dołeczku w mące, a kiedy będzie gotowy, wlewamy tam wodę, oliwę, dodajemy 1,5 łyżeczki soli. Ciasto dobrze wyrabiamy, umieszczamy w naczyniu, przykrywamy ściereczką i pozostawiamy do podwojenia objętości (około 1-1,5 godziny).

Wyrośnięte ciasto uderzamy pięścią. Dzielimy na 2 lub 3 równe części. Z nich formujemy spody na pizzę, pozostawiając grubsze brzegi. (Można uformować 3 duże, okrągłe spody, ja robiłam prostokątne, żeby ciasto było cienkie, takie jak lubię :)

Na spód wykładamy sos pomidorowy, nasze ulubione dodatki (u mnie: sos z wędzonką, czerwona papryka, kukurydza, ser, salami i świeże zioła - bazylia i oregano), pieczemy około 15 - 20 minut (lub krócej - ja piekłam 10 minut) w maksymalnej temperaturze piekarnika (260ºC).

Podajemy gorącą.

Smacznego!