Pokazywanie postów oznaczonych etykietą bazylia. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą bazylia. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 12 sierpnia 2012

Spaghetti z ziołami, cytryną i anchois

Niech Was nie zrazi dodatek anchois. W tym niezwykle letnim i lekkim makaronie czuć przede wszystkim zioła, a anchois dodaje charakterystycznego smaczku i odrobinę słoności. Wszystko razem tworzy zaskakujące połączenie, idealne na tę porę roku, kiedy zioła są najbardziej aromatyczne i kiedy nie chce się nam zbytnio gotować - danie przygotowuje się błyskawicznie :) Przepis Tessy Capponi-Borawskiej zaczerpnięty z sierpniowej Kuchni.



Spaghetti z ziołami, cytryną i anchois

Składniki (podobno dla 6 osób, dlatego ja zmniejszyłam proporcje, ale tutaj podaję przepis oryginalny):

  • 1 pęczek pietruszki
  • garść liści bazylii
  • kilka gałązek świeżego tymianku
  • 8 filetów anchois
  • 3 łyżki oliwy
  • skórka otarta z 1 cytryny
  • sól
  • świeżo zmielony pieprz
  • 1/2 kg spaghetti
Zioła i anchois drobno siekamy. Mieszamy z oliwą i skórką cytrynową. Dodajemy sól i pieprz do smaku, przykrywamy sos i odstawiamy na 30 minut. Spaghetti gotujemy al dente w dużej ilości wrzącej, osolonej wody. Odcedzamy, wrzucamy od razu do sosu (wtedy makaron przejdzie smakami), dokładnie mieszamy i podajemy. 
Smacznego!









































Przepis dodaję do akcji:

sobota, 28 lipca 2012

Bazyliówka

Oto i pierwszy alkohol, jaki stworzyłam :) Z racji obecności sporych krzaczków bazylii w ogrodzie mamy i chwilki nadprogramowego czasu oraz dobrej imprezowej okazji :) Ciekawy smak i wyjątkowy kolor. Polecam! Przepis STĄD.


Bazyliówka

Składniki (na 700ml):
  • 30 - 50 świeżych liści bazylii
  • skórka z połowy cytryny (tylko żółta część)
  • 300 ml spirytusu
  • 300 ml wody
  • 300 g cukru

Liście bazylii płuczemy i osuszamy. Myjemy cytrynę. Cienko ścinamy żółtą część skórki. Liście i skórki wkładamy do słoika lub innego szczelnie zamykanego naczynia i zalewamy spirytusem. Odstawiamy na 7 - 10 dni.
Po upływie tego czasu wsypujemy cukier do wody i gotujemy syrop (do wrzenia). Studzimy. Dodajemy ostudzony syrop do spirytusu. Mieszamy. Przecedzamy, a następnie filtrujemy przez gazę. Najlepiej pić mocno schłodzony.

Smacznego!