Pokazywanie postów oznaczonych etykietą jagody. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą jagody. Pokaż wszystkie posty

wtorek, 7 sierpnia 2012

Tarta z kremem mascarpone i jagodami

I kolejne sezonowe dobro. Jagody. Według mnie najdoskonalszym połączeniem lata jest bita śmietana i jagody. Było tak od zawsze, odkąd w dzieciństwie, w ulubionej budce z goframi, zawsze wybierałam gofra z bitą śmietaną posypaną jagódkami. Tym razem krem wzbogaciłam serkiem mascarpone. Pychota!




Tarta z kremem mascarpone i jagodami

Składniki (forma o średnicy 24cm)

Ciasto:

  • 190g mąki
  • 100g masła
  • 65g cukru
  • 1 jajko
  • szczypta soli
Krem:
  • 200g śmietany 36% lub 30%
  • 250g serka mascarpone
  • cukier waniliowy
  • szklanka jagód (lub więcej)
Składniki ciasta (masło kroimy na kawałki, mąkę przesiewamy) zagniatamy, by było gładkie. Zawijamy w folię i wstawiamy do lodówki na 30-60 minut. Po tym czasie ciastem wylepiamy formę (można też rozwałkować). Ciasto nakłuwamy widelcem, nakładamy na nie papier do pieczenia i wysypujemy groch lub fasolę. Zapiekamy 10 minut w 200 stopniach, następnie wyciągamy, zdejmujemy papier z obciążeniem i pieczemy jeszcze 10 minut, lub do zrumienienia. Odstawiamy do całkowitego ostudzenia.
Przygotowujemy krem. Ubijamy śmietanę, dodajemy cukru waniliowego do smaku, następnie, cały czas miksując, dokładamy serek mascarpone i miksujemy do połączenia. Krem wykładamy na wystudzone ciasto. Obsypujemy równomiernie jagodami.
Smacznego!


sobota, 30 lipca 2011

Muffiny z jagodami

Małe, czarne jagódki. Prosiły, żeby wyczarować dzisiaj z nich coś szybkiego. A najszybsze oczywiście muffiny :) Upiekły się takie jak z obrazka. I wyszło więcej niż zwykle - 18 dorodnych muffinów. Pycha!
A przepis pochodzi z dzisiejszej kartki z kalendarza - zdzieraka ;)



Muffiny z jagodami

Składniki:
  • 25dag czarnych jagód 
  • 2/3 kostki masła
  • 4 jajka
  • 1 szklanka brązowego cukru pudru (zmieliłam w maszynce do mielenia kawy, ale można po prostu wsypać drobny albo zwykły)
  • 3 szklanki mąki
  • 1 torebka cukru waniliowego (dodałam taki z prawdziwą wanilią)
  • 1 łyżka proszku do pieczenia
  • szczypta soli
  • 5 łyżek mleka

Masło ucieramy na kremową masę ze szczyptą soli, cukrem waniliowym oraz cukrem. Ucierając, wbijamy po jednym jajku. Proszek do pieczenia wsypujemy do mąki, mieszamy, dosypujemy do ucieranej masy. Cienką strużką dolewamy mleko. Dodajemy jagody, delikatnie mieszamy. Formę do muffinów smarujemy masłem lub wykładamy papilotkami. Napełniamy ciastem. Pieczemy 25 minut w temperaturze 200 stopni.
Smacznego!


wtorek, 5 lipca 2011

Jagodzianki

Przestało wreszcie padać, nadeszło upragnione, gorące lato. Jakiś czas temu zapytałam mamę, czy na rynku pojawiły się już jagody, bo chciałabym upiec jagodzianki. Oczywiście, jak to zwykle bywa z mamami, od pytania do kupienia jagód, minęła zaledwie chwilka. A ja, z dnia na dzień, po prostu nie mogłam znaleźć czasu na pieczenie. Aż w końcu dzisiaj, obudziło mnie słońce i powiedziało, żebym zabrała się za jagodzianki! I wyszły jak zwykle, najlepsze na świecie :) Jedną pożarłam jeszcze gorącą, poparzyłam język, ale opłacało się. Domowe jagodzianki zawsze będą 200 razy lepsze od tych z cukierni, nawet z tej uważanej w Warszawie za najlepszą (naprawdę, tamte prawie nie mają jagód!).
I jak zwykle z przepisu z Moich Wypieków (wcześniej z Piekarni Tatter)





Jagodzianki

Składniki na 16 jagodzianek:
  • 500g mąki pszennej chlebowej
  • 14g świeżych drożdży
  • szczypta soli
  • 1 szklanka mleka (250ml)
  • 1 jajko
  • 1/4 szklanki oleju słonecznikowego
  • pół szklanki cukru
  • 8g cukru waniliowego
JAGODOWY FARSZ:
  • 300g jagód
  • 3 łyżki cukru
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej
Wszystkie składniki na farsz wymieszać.
Mąkę połączyć z drożdżami (z drożdży wcześniej zrobić rozczyn). Wlać mleko, wbić jajko, wymieszać dokładnie. Dodać olej i resztę składników. Zagnieść miękkie, plastyczne ciasto. Zostawić je na godzinę do wyrośnięcia, podwojenia objętości (moje ciasto rosło około 1 godziny).
Następnie ciasto krótko wyrobić, podzielić na 16 części (ok. 60g każda). Uformować jak bułeczki, w kule, i znów pozostawić na 15 minut do napuszenia. Z każdej kuli zrobić placek i na jego środku umieścić kopiastą łyżkę jagodowego farszu. Zlepić placki jak pierogi, dokładnie dociskając. Każdą umieścić złączeniem w dół na blacie stołu i delikatnie, lecz zdecydowanie rolować, nadając im kształt owalnych bułeczek. Gotowe umieścić na naoliwionej blaszce, na papierze do pieczenia i pozostawić do wyrośnięcia na 45 minut.
Wyrośnięte jagodzianki piec w temperaturze 220ºC przez około 15 minut (u mnie 10 minut). Wystudzić na kratce.
Polukrować, najlepiej wykonać dość rzadki lukier:
  • 1 szklanka cukru pudru roztarta z kilkoma łyżkami gorącej wody, by lukier był rzadki; nakładać pędzelkiem.
 Smacznego!