Pokazywanie postów oznaczonych etykietą bita śmietana. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą bita śmietana. Pokaż wszystkie posty

wtorek, 18 czerwca 2013

Kremowa tarta truskawkowa

Cudowna, letnia tarta. Maksymalnie kaloryczna, ale pyszna (jak wszystko, co kaloryczne :P). Krem o konsystencji pianki, zdaje się być lekki jak puch. Idealne ciasto na upały - nie trzeba włączać piekarnika i nie wymaga dużo pracy :) Przepis STĄD.




Kremowa tarta truskawkowa

Składniki na spód:
  • 300 g ciastek Oreo
  • 60 g masła

Składniki umieszczamy w malakserze i miksujemy do otrzymania masy o konsystencji mokrego piasku.

Formę do tarty o średnicy 25 cm smarujemy masłem.Wsypujemy do niej ciasteczkową masę, wyrównujemy, wygładzamy i dokładnie, ściśle wgniatamy w dno i boki formy. Schładzamy przez 30 minut w lodówce.

Składniki na kremową masę truskawkową:
  • 300 g truskawek (świeżych lub mrożonych)
  • 1/3 szklanki cukru
  • sok wyciśnięty z 1 cytryny
  • 2 płaskie łyżki żelatyny w proszku 
  • 300 ml śmietany kremówki 36%, schłodzonej

Żelatynę rozpuszcamy w 1/4 szklanki wrzącej wody, odstawiamy.

W garnuszku umieszcamy truskawki, cukier, sok z cytryny. Podgrzewamy, mieszamy. Miksujemy blenderem na puree, doprowadzamy do wrzenia. Zdejmujemy z palnika. Do gorącego sosu dodajemy żelatynę, dobrze mieszamy, by się całkowicie rozpuściła. Studzimy do temperatury pokojowej.

Śmietanę kremówkę ubijamy na sztywno. Powoli dodajemy do sosu truskawkowego, delikatnie mieszamy.

Masę truskawkową wykładamy na schłodzony spód, wyrównujemy. Schładzamy przez kilka godzin w lodówce, do stężenia.

Ponadto:
  • 100 ml śmietany kremówki, 36%, schłodzonej
  • 1 łyżeczka cukru pudru
  • truskawki, do dekoracji

Śmietanę kremówkę ubijamy na sztywno, pod koniec ubijania dodając cukier puder.

Rękaw cukierniczy wypełniamy bitą śmietaną, ozdabiamy tartę. Dekorujemy truskawkami.

Przechowujemy w lodówce.

Smacznego!




wtorek, 7 sierpnia 2012

Tarta z kremem mascarpone i jagodami

I kolejne sezonowe dobro. Jagody. Według mnie najdoskonalszym połączeniem lata jest bita śmietana i jagody. Było tak od zawsze, odkąd w dzieciństwie, w ulubionej budce z goframi, zawsze wybierałam gofra z bitą śmietaną posypaną jagódkami. Tym razem krem wzbogaciłam serkiem mascarpone. Pychota!




Tarta z kremem mascarpone i jagodami

Składniki (forma o średnicy 24cm)

Ciasto:

  • 190g mąki
  • 100g masła
  • 65g cukru
  • 1 jajko
  • szczypta soli
Krem:
  • 200g śmietany 36% lub 30%
  • 250g serka mascarpone
  • cukier waniliowy
  • szklanka jagód (lub więcej)
Składniki ciasta (masło kroimy na kawałki, mąkę przesiewamy) zagniatamy, by było gładkie. Zawijamy w folię i wstawiamy do lodówki na 30-60 minut. Po tym czasie ciastem wylepiamy formę (można też rozwałkować). Ciasto nakłuwamy widelcem, nakładamy na nie papier do pieczenia i wysypujemy groch lub fasolę. Zapiekamy 10 minut w 200 stopniach, następnie wyciągamy, zdejmujemy papier z obciążeniem i pieczemy jeszcze 10 minut, lub do zrumienienia. Odstawiamy do całkowitego ostudzenia.
Przygotowujemy krem. Ubijamy śmietanę, dodajemy cukru waniliowego do smaku, następnie, cały czas miksując, dokładamy serek mascarpone i miksujemy do połączenia. Krem wykładamy na wystudzone ciasto. Obsypujemy równomiernie jagodami.
Smacznego!


poniedziałek, 23 lipca 2012

Gofry

Hmm... Dzisiaj na plaży ulubiona budka z goframi, która jest tam chyba od miliona lat, jakoś uciekła mi z oczu. Poza tym, nad morzem lepiej napawać się słońcem, piaskiem i ciepełkiem, zanim wróci się do wielkiego miasta, a gofry zrobić w domu :) Pyszne, pachnące i chrupiące. Holenderskie, bo z masłem. I bita śmietana do tego. Pycha! Idealne na letni wieczór. Przepis z Moich Wypieków.



Gofry


Składniki (z połowy tej porcji wyszło mi 8 średniej wielkości gofrów):
  • 300 g mąki pszennej
  • 0,5 litra mleka
  • 75 g cukru pudru
  • szczypta soli
  • 100 g roztopionego masła
  • 2 jajka
  • 3 łyżeczki proszku do pieczenia

Wszystko wrzucamy do miski i dokładnie miksujemy. Pieczemy w gofrownicy na rumiany kolor, studzimy na kratce. Podajemy z tym, na co mamy ochotę - u mnie były z bitą śmietaną, konfiturą lub cukrem pudrem :)

Smacznego!



Wpis dodaję do akcji 'Jedzenie z muzyką w tle II', wraz z piosenką pt. "Gofry" (bardzo przeze mnie lubianą), zresztą śpiewaną przez moją koleżankę z liceum :)

Piosenkę znajdziecie TUTAJ :)