Pokazywanie postów oznaczonych etykietą tarta. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą tarta. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 30 listopada 2014

Kremowe ciasto kokosowe

Wyglądem przypomina chmurkę, a smakiem troszkę Raffaello :) Czyli samo dobro. Pyszne ciasto, z idealnym kruchym spodem i ciekawym wynalazkiem - budyniem z mleka kokosowego. Polecam! Przepis STĄD.


Kremowe ciasto kokosowe

Składniki na ciasto kruche:
  • 175 g mąki pszennej
  • 100 g masła, zimnego
  • 50 g cukru pudru
  • 1 żółtko
  • 1-2 łyżki zimnej wody

Wszystkie składniki umieszczamy w naczyniu i szybko zagniatamy. Z ciasta formujemy kulę, spłaszczamy, owijamy folią, chłodzimy w lodówce przez 30 minut.

Po wyjęciu ciasta z lodówki wałkujemy je na papierze do pieczenia na grubość około 3 mm, następnie razem z papierem przenosimy nad formę od tarty, obracamy, delikatnie odklejamy papier i wylepiamy ciastem formę do tarty (o średnicy 23 cm), wysmarowaną wcześniej masłem. Wyrównujemy, nakłuwamy widelcem. Na ciasto wykładamy papier do pieczenia, a następnie na papier wysypujemy specjalne kulki ceramiczne, które obciążą ciasto (może to być również fasola lub ryż). Tak przygotowane ciasto wstępnie podpiekamy w temperaturze 190ºC przez 15 minut. Następnie papier usuwamy, pieczemy kolejne 15 - 20 minut, do zezłocenia.

Wyjmujemy z piekarnika, studzimy.

Budyń kokosowy:
  • 5 żółtek
  • 100 g drobnego cukru do wypieków
  • 40 g mąki pszennej
  • 10 g mąki ziemniaczanej
  • 400 ml mleka kokosowego

Żółtka i cukier ucieramy do białości i puszystości. Dodajemy 50 ml mleka, mąki i miksujemy.

Resztę mleka zagotowujemy. Na wrzące mleko wlewamy masę żółtkową i gotujemy, mieszając często, jak budyń, do zgęstnienia. Gotowy krem, jeszcze gorący, przelewamy na wystudzony kruchy spód, odstawiamy do całkowitego wystudzenia.


Dodatkowo:
  • 300 ml śmietany kremówki 36%, schłodzonej
  • 2 łyżeczki cukru pudru
  • pół szklanki wiórków kokosowych
  • wiórki kokosowe do posypania

Śmietanę kremówkę ubijamy na sztywno, pod koniec ubijania dodając cukier puder. Dodajemy wiórki kokosowe i mieszamy.

Wykonanie:

Na schłodzony spód z budyniem wykładamy bitą śmietanę z wiórkami kokosowymi. Posypujemy wiórkami kokosowymi.

Przechowujemy w lodówce.

Smacznego!

wtorek, 18 czerwca 2013

Kremowa tarta truskawkowa

Cudowna, letnia tarta. Maksymalnie kaloryczna, ale pyszna (jak wszystko, co kaloryczne :P). Krem o konsystencji pianki, zdaje się być lekki jak puch. Idealne ciasto na upały - nie trzeba włączać piekarnika i nie wymaga dużo pracy :) Przepis STĄD.




Kremowa tarta truskawkowa

Składniki na spód:
  • 300 g ciastek Oreo
  • 60 g masła

Składniki umieszczamy w malakserze i miksujemy do otrzymania masy o konsystencji mokrego piasku.

Formę do tarty o średnicy 25 cm smarujemy masłem.Wsypujemy do niej ciasteczkową masę, wyrównujemy, wygładzamy i dokładnie, ściśle wgniatamy w dno i boki formy. Schładzamy przez 30 minut w lodówce.

Składniki na kremową masę truskawkową:
  • 300 g truskawek (świeżych lub mrożonych)
  • 1/3 szklanki cukru
  • sok wyciśnięty z 1 cytryny
  • 2 płaskie łyżki żelatyny w proszku 
  • 300 ml śmietany kremówki 36%, schłodzonej

Żelatynę rozpuszcamy w 1/4 szklanki wrzącej wody, odstawiamy.

W garnuszku umieszcamy truskawki, cukier, sok z cytryny. Podgrzewamy, mieszamy. Miksujemy blenderem na puree, doprowadzamy do wrzenia. Zdejmujemy z palnika. Do gorącego sosu dodajemy żelatynę, dobrze mieszamy, by się całkowicie rozpuściła. Studzimy do temperatury pokojowej.

Śmietanę kremówkę ubijamy na sztywno. Powoli dodajemy do sosu truskawkowego, delikatnie mieszamy.

Masę truskawkową wykładamy na schłodzony spód, wyrównujemy. Schładzamy przez kilka godzin w lodówce, do stężenia.

Ponadto:
  • 100 ml śmietany kremówki, 36%, schłodzonej
  • 1 łyżeczka cukru pudru
  • truskawki, do dekoracji

Śmietanę kremówkę ubijamy na sztywno, pod koniec ubijania dodając cukier puder.

Rękaw cukierniczy wypełniamy bitą śmietaną, ozdabiamy tartę. Dekorujemy truskawkami.

Przechowujemy w lodówce.

Smacznego!




poniedziałek, 6 sierpnia 2012

Tarta z kurkami, salami i papryką

Sezon kurkowy. A jeśli kurki, to musi być coś pysznego :) Po całym dniu spędzonym w bibliotece, wpadam do sklepu po szybkie zakupy - wiedząc, że w lodówce mam całą masę kurek, kupuję śmietanę, salami, ser, cebulę i masło. Już wiem, że na bardzo późną kolację (nie mogłam się powstrzymać) i jutrzejszy obiad, będzie tarta z kurkami, salami i papryką. A inspirację czerpałam głównie STĄD.



Tarta z kurkami, salami i papryką

Składniki:

Ciasto:

  • 125g masła (pokrojonego na kawałki)
  • 250g mąki pszennej
  • 1 jajko
  • nieczubata łyżeczka soli
Farsz:
  • 250g kurek
  • pół pomarańczowej papryki
  • 1 duża cebula
  • 50g salami
  • 250g tartego żółtego sera
  • 1 jajko
  • 180g śmietany 18%
  • świeży tymianek
  • gałka muszkatołowa
  • sól, pieprz
  • oliwa


Wszystkie składniki ciasta zagniatamy, zawijamy w folię aluminiową i wkładamy do lodówki na przynajmniej godzinę. Po wyjęciu z lodówki ciastem wyklejamy dno i boki formy to tarty wyłożonej papierem do pieczenia lub wysmarowanej tłuszczem (można też ciasto rozwałkować, podsypując mąką). Nakłuwamy widelcem, zapiekamy przez 20 minut w 200 stopniach. 
Cebulę pokrojoną w kostkę podsmażamy na oliwie, dodajemy oczyszczone i pokrojone na spore kawałki kurki, smażymy chwilę. Dodajemy pokrojone w kostkę lub paski salami i smażymy, aż smaki się przegryzą. 
Połowę tartego sera mieszamy z jajkiem, śmietaną, tymiankiem, przyprawiamy solą, pieprzem i szczyptą gałki muszkatołowej. 
Kurki z salami wykładamy na podpieczony spód, na tym układamy pokrojoną w paski paprykę, a następnie równomiernie rozprowadzamy masę śmietanowo-serową. Posypujemy pozostałym serem. Zapiekamy przez 30 minut w 180-190 stopniach. 

Smacznego!




Przepis dodaję do akcji:

 

środa, 20 lipca 2011

Tarta z gruszkami

Półtoradniowy wypad do Warszawy w ważnej sprawie, ale żeby zaprosić przyjaciółkę na wieczorną herbatę z pysznym ciastem, zawsze trzeba mieć czas :) 8 godzin w pociągu, kilka przeczytanych magazynów i przepis na ciasto znaleziony. Tym razem była to tarta z gruszkami. Ostatnio przyzwyczaiłam się do wytrawnych tart, a o tych słodkich na chwilę zapomniałam... Muszę przyznać, że ta tarta z gruszkami, to bardzo miły powrót do słodkiej, tartowej rzeczywistości. Polecam! Jest pyszna :)
Przepis ze "Świata Kobiety".


Tarta z gruszkami

Składniki:
  • 2 szklanki mąki
  • kostka masła
  • 2/3 szklanki cukru
  • 2 żółtka
  • 3 łyżki kwaśnej śmietany
  • szczypta soli
NADZIENIE:
  • 80dag gruszek
  • szklanka śmietanki 30%
  • 20dag serka homogenizowanego
  • 1,5 szklanki cukru (spokojnie dałabym 1 szklankę albo nawet troszkę mniej)
  • łyżeczka skórki startej z cytryny
  • 4 jajka
  • 2 łyżki kandyzowanych wiśni
  • 4 łyżki płatków migdałowych
  • tłuszcz i bułka tarta do formy
  • owoce do dekoracji (użyłam malin, chociaż na zdjęciu ich nie ma, bo przypomniałam sobie później :P)
Z mąki, masła, soli, cukru, żółtek i śmietany zagniatamy kruche ciasto. Schładzamy 30 minut w lodówce. Przygotowujemy masę: śmietankę mieszamy z serkiem, cukrem, skórką z cytryny i jajkami.
Gruszki myjemy i obieramy. Kroimy na pół, usuwamy pestki. Wypukłą stronę lekko nacinamy wzdłuż. W miejsca po usuniętych gniazdach nasiennych wkładamy kandyzowane wiśnie.
Ciastem wylepiamy natłuszczoną i oprószoną bułką tartą formę (lepiej wybrać głębszą i jeśli ciasto wyjdzie za grube, ująć go troszkę), nakłuwamy widelcem. Pieczemy na słomkowy kolor w temperaturze ok. 200 stopni (10-15 minut). Na podpieczony kruchy spód wylewamy przygotowaną masę śmietanową (nie lać na siłę, jakby było za dużo, można trochę zostawić).
Na masie układamy gruszki. Wierzch ciasta posypujemy płatkami migdałowymi. Pieczemy jeszcze 30-40 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni (aż masa się zetnie). Studzimy w lekko uchylonym piekarniku. Dekorujemy malinami (lub innymi owocami, najlepiej jakimiś kwaskowatymi).

Smacznego!