Pokazywanie postów oznaczonych etykietą kurki. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą kurki. Pokaż wszystkie posty

piątek, 10 sierpnia 2012

Zupa z kurek

Było tak. Wpisałam na Durszlaku "zupa z kurek", bo miałam na nią ochotę i od razu coś przyciągnęło mnie do tego przepisu. Jest wyśmienita. Przepis troszkę zmodyfikowałam, ale wzięłam go STĄD.





Zupa z kurek

Składniki:
  • ok. 230 g kurek (umytych i oczyszczonych)
  • 3 pałki z kurczaka
  • 2 obrane ziemniaki
  • 2 duże cebule
  • pół czerwonej papryki chili pokrojonej na plasterki
  • garść świeżego koperku
  • 2 łyżki śmietany 18 %
  • 1 łyżka cukru
  • 1 łyżka masła
  • sól i pieprz

Udka zalałam 1,75 litra wody i postawiłam na gazie na jakieś 20 minut. W tym czasie posiekałam cebulę w talarki i usmażyłam na rozgrzanej patelni z masłem. Dodałam kurki i smażyłam przez kolejne 5 min. Ziemniaki pokroiłam w kostkę, wrzuciłam do kurczaka i gotowałam pod przykryciem 15 minut. Dodałam smażoną cebulę z kurkami, plasterki papryki chili i gotowałam, aż warzywa zmiękły.
Śmietanę wymieszałam w szklaneczce z odrobiną gorącej zupy, przelałam do garnka, doprawiłam łyżką cukru, pieprzem i solą. Każdą porcję posypałam dużą ilością kopru.

Smacznego!



I znów akcja:



środa, 8 sierpnia 2012

Jajecznica z kurkami

Głowa pracuje intensywnie w kwestii ciekawych pomysłów na śniadania. A ponieważ w lodówce czekały na mnie jeszcze kurki, postanowiłam wreszcie spróbować tej sławnej jajecznicy z kurkami. Nie zawiodłam się, smak jest taki, jak opisywano na większości blogów - uzależniający :) A przepis z Lepszego Smaku.



Jajecznica z kurkami

Składniki:

  • 1/2 szklanki kurek (dodałam troszkę więcej)
  •  2-4 jajka
  •  1 mała cebula (lub pół dużej)
  • opcjonalnie 1 łyżka mleka
  • sól, pieprz, szczypiorek do posypania


Kurki dokładnie czyścimy, większe kroimy. Na patelni rozgrzewamy 2 łyżki oliwy z oliwek i szklimy na niej drobno posiekaną cebulkę. Dodajemy pokrojone kurki i smażymy 3-4 minuty.
W tym czasie jajka wbijamy do miseczki, doprawiamy solą i pieprzem i dobrze mieszamy. Dzięki dodaniu łyżki mleka jajecznica będzie bardziej aksamitna.
Kurki zalewamy masą jajeczną i smażymy, aż jajka się zetną.

Przed podaniem posypujemy szczypiorkiem ( chyba że ktoś akurat nie ma go w domu, tak jak ja :( )

Smacznego!



To kolejny przepis, który dodaję do akcji:



poniedziałek, 6 sierpnia 2012

Tarta z kurkami, salami i papryką

Sezon kurkowy. A jeśli kurki, to musi być coś pysznego :) Po całym dniu spędzonym w bibliotece, wpadam do sklepu po szybkie zakupy - wiedząc, że w lodówce mam całą masę kurek, kupuję śmietanę, salami, ser, cebulę i masło. Już wiem, że na bardzo późną kolację (nie mogłam się powstrzymać) i jutrzejszy obiad, będzie tarta z kurkami, salami i papryką. A inspirację czerpałam głównie STĄD.



Tarta z kurkami, salami i papryką

Składniki:

Ciasto:

  • 125g masła (pokrojonego na kawałki)
  • 250g mąki pszennej
  • 1 jajko
  • nieczubata łyżeczka soli
Farsz:
  • 250g kurek
  • pół pomarańczowej papryki
  • 1 duża cebula
  • 50g salami
  • 250g tartego żółtego sera
  • 1 jajko
  • 180g śmietany 18%
  • świeży tymianek
  • gałka muszkatołowa
  • sól, pieprz
  • oliwa


Wszystkie składniki ciasta zagniatamy, zawijamy w folię aluminiową i wkładamy do lodówki na przynajmniej godzinę. Po wyjęciu z lodówki ciastem wyklejamy dno i boki formy to tarty wyłożonej papierem do pieczenia lub wysmarowanej tłuszczem (można też ciasto rozwałkować, podsypując mąką). Nakłuwamy widelcem, zapiekamy przez 20 minut w 200 stopniach. 
Cebulę pokrojoną w kostkę podsmażamy na oliwie, dodajemy oczyszczone i pokrojone na spore kawałki kurki, smażymy chwilę. Dodajemy pokrojone w kostkę lub paski salami i smażymy, aż smaki się przegryzą. 
Połowę tartego sera mieszamy z jajkiem, śmietaną, tymiankiem, przyprawiamy solą, pieprzem i szczyptą gałki muszkatołowej. 
Kurki z salami wykładamy na podpieczony spód, na tym układamy pokrojoną w paski paprykę, a następnie równomiernie rozprowadzamy masę śmietanowo-serową. Posypujemy pozostałym serem. Zapiekamy przez 30 minut w 180-190 stopniach. 

Smacznego!




Przepis dodaję do akcji:

 

środa, 5 października 2011

Kalafiorowa zupa krem z kurkami

To chyba najcieplejsza jesień w moim życiu. Aż chce się zjeść coś lekkiego, białego, ale jednocześnie kojarzącego się z tą złotą porą roku :) A że po drodze do Warszawy od grzybiarza kupiliśmy kurki (jedne z ostatnich w tym sezonie), to powstała zupa krem z kalafiora z dodatkiem przysmażonych na maśle kureczek :) Aksamitna, gęsta, kremowa, a przede wszystkim jest tym, czego chciało mi się dzisiaj na podwieczorek! Polecam :)
A przepis wzięłam STĄD.

Zupa krem z kalafiora z kurkami

 
 
Składniki:
  • duży kalafior (użyłam dwóch małych)
  • duży ziemniak
  • cebula (użyłam czerwonej)
  • 25g masła + masło do podsmażenia kurek
  • 4 łyżki oliwy
  • 1,2l bulionu warzywnego
  • 600ml mleka
  • 150ml śmietany

Kalafiora dzielimy na różyczki, a ziemniaka i cebulę kroimy w kostkę. Do garnka wkładamy oliwę i masło, następnie wrzucamy warzywa i smażymy, aż zaczną skwierczeć. Od tego momentu podgrzewamy kolejne 10 minut pod przykryciem, aż warzywa zmiękną. Dodajemy bulion, doprowadzamy do wrzenia, dodajemy mleko i zagotowujemy ponownie. Następnie doprawiamy, zmniejszamy ogień i gotujemy, dopóki warzywa nie będą zupełnie miękkie. Zdejmujemy z ognia, dodajemy śmietanę i miksujemy. Kurki myjemy, kroimy na kawałki, podsmażamy na maśle i dodajemy do zupy.