Pokazywanie postów oznaczonych etykietą zupa. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą zupa. Pokaż wszystkie posty

sobota, 27 października 2012

Krem z brokułów

Najprostsza i najlepsza zupa na świecie. Zielona i wiosenna, w przeciwieństwie do aury na dworze. Najwspanialsza w wykonaniu mojej Siostry, ale moja wyszła (prawie) taka sama :) Dzięki szybkiej instrukcji telefonicznej znad morza :) Polecam!



Krem z brokułów

Składniki:

  • jeden duży brokuł (lub dwa mniejsze)
  • 50g masła
  • łyżka oliwy
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 kostki rosołowe z lubczykiem
  • ok. 200ml śmietanki 30%
  • gałka muszkatołowa
  • sól, pieprz
Od umytego brokuła odcięłam najtwardsze części i pokroiłam w kostkę. Wyciśnięty przez praskę czosnek podsmażyłam przez moment na maśle i oliwie. Do tego dorzuciłam brokuła i smażyłam, mieszając, aż lekko zmiękł. Wtedy zalałam wszystko litrem wody i gotowałam do wrzenia. Dorzuciłam kostki rosołowe, wymieszałam, potem dodałam różyczki brokuła i gotowałam do miękkości. Ugotowane brokuły zmiksowałam blenderem na krem, doprawiłam do smaku gałką, solą i pieprzem. Zdjęłam z gazu, chwilę odczekałam i wlałam śmietankę. Wymieszałam. Mniam!
Smacznego!


piątek, 10 sierpnia 2012

Zupa z kurek

Było tak. Wpisałam na Durszlaku "zupa z kurek", bo miałam na nią ochotę i od razu coś przyciągnęło mnie do tego przepisu. Jest wyśmienita. Przepis troszkę zmodyfikowałam, ale wzięłam go STĄD.





Zupa z kurek

Składniki:
  • ok. 230 g kurek (umytych i oczyszczonych)
  • 3 pałki z kurczaka
  • 2 obrane ziemniaki
  • 2 duże cebule
  • pół czerwonej papryki chili pokrojonej na plasterki
  • garść świeżego koperku
  • 2 łyżki śmietany 18 %
  • 1 łyżka cukru
  • 1 łyżka masła
  • sól i pieprz

Udka zalałam 1,75 litra wody i postawiłam na gazie na jakieś 20 minut. W tym czasie posiekałam cebulę w talarki i usmażyłam na rozgrzanej patelni z masłem. Dodałam kurki i smażyłam przez kolejne 5 min. Ziemniaki pokroiłam w kostkę, wrzuciłam do kurczaka i gotowałam pod przykryciem 15 minut. Dodałam smażoną cebulę z kurkami, plasterki papryki chili i gotowałam, aż warzywa zmiękły.
Śmietanę wymieszałam w szklaneczce z odrobiną gorącej zupy, przelałam do garnka, doprawiłam łyżką cukru, pieprzem i solą. Każdą porcję posypałam dużą ilością kopru.

Smacznego!



I znów akcja:



poniedziałek, 14 maja 2012

Wiosenna zupa szparagowa

Czy jest coś bardziej wiosennego od wszechobecnej zieleni? Nie! Dlatego też dzisiaj na rynku uśmiechnęły się do mnie zielone szparagi - jędrne, pachnące i wspaniałe :) Powstała z nich zupa - lekka, zielona i kremowa. Najlepsza. Polecam! Przepis z White Plate.


Składniki:

  • 1 pęczek szparagów,
  • 50g masła,
  • 1 płaska łyżka mąki pszennej,
  • 1 mała cebula,
  • 1/2 kubka śmietany do zupy,
  • 1,2l wywaru jarzynowego lub drobiowego,
  • sól i pieprz do smaku. 





Szparagom odcinamy czubki i odkładamy na bok. Obcinamy i wyrzucamy zdrewniałe końcówki, obieramy, kroimy na 2 cm kawałki.
W garnku topimy masło, wrzucamy pokrojoną drobno cebulkę i podsmażamy do czasu, aż zmięknie. Dodajemy szparagi (bez czubków), dusimy kolejne 5 minut. Wsypujemy mąkę, ciągle mieszamy, po 2 minutach wlewamy wywar, zmniejszamy ogień i gotujemy ok. 15 minut, aż szparagi zmiękną. Miksujemy, dodajemy śmietanę, sól i pieprz do smaku.
W małym garnuszku gotujemy wodę. Wrzucamy do niej czubki szparagów - na jakieś 3 minuty, aż będą miękkie.
Wlewamy zupę do miseczek, dodajemy czubki szparagów.

Smacznego!


środa, 5 października 2011

Kalafiorowa zupa krem z kurkami

To chyba najcieplejsza jesień w moim życiu. Aż chce się zjeść coś lekkiego, białego, ale jednocześnie kojarzącego się z tą złotą porą roku :) A że po drodze do Warszawy od grzybiarza kupiliśmy kurki (jedne z ostatnich w tym sezonie), to powstała zupa krem z kalafiora z dodatkiem przysmażonych na maśle kureczek :) Aksamitna, gęsta, kremowa, a przede wszystkim jest tym, czego chciało mi się dzisiaj na podwieczorek! Polecam :)
A przepis wzięłam STĄD.

Zupa krem z kalafiora z kurkami

 
 
Składniki:
  • duży kalafior (użyłam dwóch małych)
  • duży ziemniak
  • cebula (użyłam czerwonej)
  • 25g masła + masło do podsmażenia kurek
  • 4 łyżki oliwy
  • 1,2l bulionu warzywnego
  • 600ml mleka
  • 150ml śmietany

Kalafiora dzielimy na różyczki, a ziemniaka i cebulę kroimy w kostkę. Do garnka wkładamy oliwę i masło, następnie wrzucamy warzywa i smażymy, aż zaczną skwierczeć. Od tego momentu podgrzewamy kolejne 10 minut pod przykryciem, aż warzywa zmiękną. Dodajemy bulion, doprowadzamy do wrzenia, dodajemy mleko i zagotowujemy ponownie. Następnie doprawiamy, zmniejszamy ogień i gotujemy, dopóki warzywa nie będą zupełnie miękkie. Zdejmujemy z ognia, dodajemy śmietanę i miksujemy. Kurki myjemy, kroimy na kawałki, podsmażamy na maśle i dodajemy do zupy.