Pokazywanie postów oznaczonych etykietą mleko. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą mleko. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 28 października 2012

Gorąca czekolada i "Słodkie życie w Paryżu"

Po trudach związanych z pisaniem magisterki i wertowaniem opasłych tomów na temat literatury współczesnej, wybrałam się do księgarni po coś lekkiego do czytania. Na moje wielkie szczęście jedną z pierwszych książek, które rzuciły mi się w oczy, była ta autorstwa Davida Lebovitz'a - "Słodkie życie w Paryżu". Lebovitz opisuje czas, kiedy mieszkał w stolicy Francji, mentalność paryżan, a przede wszystkim francuskie smakołyki. Urzekł mnie w szczególności opisem gorącej czekolady, którą miał okazję wypić w Patisserie Viennoise, wiedeńskiej cukierni w Paryżu.

"Jeśli dłużej się nad tym zastanowić, parująca filiżanka chocolat chaud, przyrządzonej tak jak lubię, stanowiłaby całkiem przyjemny ostatni posiłek. Może od tej pory będę się zgadzał na grubą warstwę bitej śmietany, na którą zawsze mnie namawiają. Jeśli odejdę z tego świata, to przynajmniej jako bardzo szczęśliwy człowiek. Będę mógł wtedy uczciwie powiedzieć, że wreszcie znalazłem najlepszą czekoladę w Paryżu, za którą 'warto oddać życie'". (David Lebovitz, Słodkie życie w Paryżu, Bielsko Biała 2012, wyd. Pascal)

Autor postanowił oczywiście odtworzyć smak tej czekolady, tak, żeby jego czytelnicy mogli spróbować chociaż namiastki. Jest rzeczywiście wyśmienita - wytrawna, rozgrzewająca i dodająca energii w czasie październikowej zimy. Od siebie dodałam szczyptę chili, żeby przyjemnie mrowiła w język :) Szczerze polecam!



Gorąca czekolada

Składniki:

  • 500ml pełnego lub odtłuszczonego mleka
  • 140g drobno połamanej półsłodkiej lub gorzkiej czekolady
  • szczypta gruboziarnistej soli
Rozgrzewamy mleko i czekoladę w średniej wielkości rondlu, aż zacznie się gotować, dodajemy sól. Uważamy, żeby mleko nie wykipiało :)
Zmniejszamy ogień i gotujemy miksturę, regularnie mieszając, przez 3 minuty. Jeśli zależy nam na gęstszej konsystencji, gotujemy 1-2 minuty dłużej. 

(można przechowywać w lodówce do pięciu dni, podgrzać w rondlu lub mikrofalówce)

I jeszcze jedna rada od autora: "Pamiętajcie o wybraniu czekolady najlepszego gatunku. Przepis składa się z tak niewielu składników, że jakość czekolady naprawdę odgrywa ważną rolę". Ja wybrałam czekoladę Lindt 70% kakao. 


wtorek, 7 sierpnia 2012

A na śniadanie pancakes!

W lecie chce mi się na śniadanie czegoś mniej tradycyjnego. Dzisiaj wybrałam pyszne pancakes polane złocistym syropem. Mniam! Przepis STĄD.



Pancakes

Składniki (dla 2 osób):

  • 1 szklanka mąki
  • 1 jajko
  • 3/4 szklanki mleka
  • 35g rozpuszczonego masła
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1,5 łyżki cukru
  • szczypta soli
Jajka roztrzepujemy, dodajemy resztę składników i miksujemy. Smażymy na suchej patelni, aż będą złote z obu stron. Podajemy z wybranymi dodatkami - u mnie złoty syrop :)

Smacznego!


środa, 5 października 2011

Kalafiorowa zupa krem z kurkami

To chyba najcieplejsza jesień w moim życiu. Aż chce się zjeść coś lekkiego, białego, ale jednocześnie kojarzącego się z tą złotą porą roku :) A że po drodze do Warszawy od grzybiarza kupiliśmy kurki (jedne z ostatnich w tym sezonie), to powstała zupa krem z kalafiora z dodatkiem przysmażonych na maśle kureczek :) Aksamitna, gęsta, kremowa, a przede wszystkim jest tym, czego chciało mi się dzisiaj na podwieczorek! Polecam :)
A przepis wzięłam STĄD.

Zupa krem z kalafiora z kurkami

 
 
Składniki:
  • duży kalafior (użyłam dwóch małych)
  • duży ziemniak
  • cebula (użyłam czerwonej)
  • 25g masła + masło do podsmażenia kurek
  • 4 łyżki oliwy
  • 1,2l bulionu warzywnego
  • 600ml mleka
  • 150ml śmietany

Kalafiora dzielimy na różyczki, a ziemniaka i cebulę kroimy w kostkę. Do garnka wkładamy oliwę i masło, następnie wrzucamy warzywa i smażymy, aż zaczną skwierczeć. Od tego momentu podgrzewamy kolejne 10 minut pod przykryciem, aż warzywa zmiękną. Dodajemy bulion, doprowadzamy do wrzenia, dodajemy mleko i zagotowujemy ponownie. Następnie doprawiamy, zmniejszamy ogień i gotujemy, dopóki warzywa nie będą zupełnie miękkie. Zdejmujemy z ognia, dodajemy śmietanę i miksujemy. Kurki myjemy, kroimy na kawałki, podsmażamy na maśle i dodajemy do zupy.