Pokazywanie postów oznaczonych etykietą na prezent. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą na prezent. Pokaż wszystkie posty

sobota, 12 stycznia 2013

Szybkie pierniczki (doskonałe na prezent)

Potrzebowałam prezentu dla kolegi, który leży w szpitalu. Na już. Chwilę się zastanowiłam i zdałam sobie sprawę z tego, że najlepszym podarkiem jest zazwyczaj coś słodkiego. A jeśli zrobi się to własnoręcznie, wartość się podwaja. Zima kojarzy się z pierniczkami, w ruch poszedł więc przepis na szybką, ale naprawdę pyszną wersję tych ciasteczek. Polecam :) Przepis STĄD.  


Szybkie pierniczki

Składniki (około 55 pierniczków):

  • 300 g mąki pszennej
  • 100 g mąki żytniej pełnoziarnistej (użyłam żytniej razowej)
  • 2 duże jajka
  • 13 dag cukru pudru
  • 10 dag masła, roztopionego
  • 10 dag miodu
  • 1 łyżka przyprawy do piernika
  • 1 łyżka kakao
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej

Wszystkie składniki wsypujemy do naczynia, mieszamy i wyrabiamy. Ciasto może być klejące, ale nie dodajemy mąki.

Ciasto wałkujemy na grubość 4 mm (nie cieniej, bo pierniczki się spalą), podsypujemy je mąką (tyle, by się nie kleiło). Wykrawamy różne kształty pierniczków. Układamy na blaszce w niewielkich odstępach. Pieczemy w temperaturze 180ºC przez około 8-10 minut. Studzimy na kratce. Można udekorować lukrem. 
Smacznego :)