Tym ciastem trafiłam w gust mojej siostry w stu procentach. Okazało się, że jest jej comfort food :) Długo poszukiwanym smakiem dzieciństwa. Smakowało wszystkim, a jadło je kilkanaście różnych podniebień :) Wszystkie warstwy razem tworzą wyjątkowy smak, taki... tradycyjny i prawdziwie królewski. Polecam! Przepis
STĄD.
P.S. Ciasto robiłam dwa dni przed zjedzeniem, żeby miodowe placki zmiękły. Im starsze, tym lepsze i bardziej aromatyczne :)
Królewiec
Składniki:
Ciasto miodowe:
- 3 szklanki mąki,
- 3/4 szklanki cukru,
- 1 łyżeczka sody,
- 150g margaryny,
- 1 jajko,
- 3 łyżki płynnego miodu.
Biszkopt:
- 4 jajka,
- 3/4 szklanki cukru,
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
- 3/4 szklanki mąki pszennej,
- 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej.
Krem budyniowy:
- 0,5l mleka,
- 200g masła,
- 0,5 szklanki cukru,
- 1 łyżeczka cukru waniliowego,
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej,
- 1 łyżka mąki pszennej.
Polewa czekoladowa:
- 100g margaryny,
- 50g kakao,
- 120 g cukru pudru,
- 2 łyżki mleka.
Przygotowujemy ciasto miodowe. Wszystkie składniki łączymy i zagniatamy gładkie ciasto. Dzielimy na dwie równe części i pieczemy dwa placki
jednakowej wielkości (najlepiej wziąć formę prostokątną o wymiarach
około 35cm x 24cm, na pergaminie). Pieczemy w nagrzanym piekarniku około 15 min. w temperaturze 180°C.
Przygotowujemy biszkopt. Oddzielamy żółtka od białek. Białka ubijamy na
sztywną pianę. Dalej ubijając, dodajemy stopniowo cukier. Na końcu dodajemy po
jednym żółtku. Mąki mieszmy z proszkiem do pieczenia. Przesiewamy do masy
jajecznej i delikatnie mieszamy. Biszkopt pieczemy w tej samej lub takiej
samej formie, co ciasto miodowe. Ciasto przekładamy do formy z pergaminem. Pieczemy w nagrzanym piekarniku
około 25- 30 min. w temperaturze 180°C.
Przygotowujemy krem budyniowy. Odlewamy niepełną szklankę mleka, resztę
zagotowujemy z cukrem i cukrem waniliowym. W zimnym mleku mieszamy mąkę
pszenną i ziemniaczaną. Wlewamy do gotującego się mleka mieszając, aby nie
zrobiły się grudki. Następnie dodajemy kostkę masła. Dokładnie mieszamy
(albo miksujemy).
Do formy wkładamy jedno ciasto miodowe. Na to wylewamy połowę gorącej
masy budyniowej. Na masę kładziemy biszkopt i wylewamy resztę masy. Wykładamy
drugie ciasto miodowe.
Przygotowujemy polewę czekoladową. Margarynę roztapiamy. Do roztopionego
tłuszczu dodajemy kakao, cukier puder i mleko. Dobrze mieszamy i nie
gotujemy. Polewamy ciasto polewą czekoladową.