Pokazywanie postów oznaczonych etykietą przekładaniec. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą przekładaniec. Pokaż wszystkie posty

sobota, 23 listopada 2013

Pani Walewska (Pychotka)

Pychotka. Czasochłonne, ale naprawdę pyszne ciasto. Delikatna słodycz kremu przełamana kwaskowatym dżemem porzeczkowym. Polecam :) Trzeba je zrobić chociaż raz! Przepis STĄD


Pani Walewska (Pychotka)

Składniki na ciasto:
  • 500 g mąki pszennej
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • pół szklanki cukru pudru
  • 200 g masła 
  • 6 żółtek

Wszystkie składniki wyrabiamy. Powstałe ciasto zagniatamy w kulę i dzielimy na pół.



Składniki na bezę:
  • 6 białek
  • 1,5 szklanki cukru pudru
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej
Białka ubijamy na sztywną pianę. Następnie dodajemy stopniowo (to bardzo ważne) i małymi partiami cukier. Na koniec dodajamy mąkę ziemniaczaną, delikatnie mieszamy.



Ponadto:
  • 450 g dżemu z czarnej porzeczki
  • 120 g płatków migdałowych

Formę o wymiarach 25 x 33 cm wykładamy papierem do pieczenia. Jedną część ciasta wykładamy na spód, wyrównujemy. Smarujemy połową dżemu z czarnej porzeczki. Następnie kładziemy połowę masy bezowej. Na masę bezową wysypujemy połowę płatków migdałowych. Pieczemy w temperaturze 175ºC przez około 40 minut. Identycznie postępujemy z drugą częścią ciasta. Jeśli placki pieczemy osobno, drugą część bezy przygotować zaraz przed pieczeniem. Placki studzimy.

Masa kremowa:
  • 500 ml szklanki mleka 
  • 3 łyżki mąki pszennej
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 2 żółtka
  • 3 łyżki cukru
  • 16 g cukru waniliowego
  • 200 g masła
  • kilka kropli aromatu migdałowego

Jedną szklankę mleka gotujemy z cukrami. Drugą miksujemy z żółtkami i mąką (jak na budyń), dodajemy do gotującego się mleka, gotujemy. Studzimy, przykrywając folią spożywczą.

Miękkie masło ucieramy na puch (można mikserem), stopniowo dodajemy ostudzony budyń, cały czas ucierając (miksując). Dodajemy aromat migdałowy i miksujemy.

Gotowe, ostudzone placki przekładamy masą kremową. Chłodzimy przez minimum 3 godziny w lodówce.

poniedziałek, 2 lipca 2012

Królewiec

Tym ciastem trafiłam w gust mojej siostry w stu procentach. Okazało się, że jest jej comfort food :) Długo poszukiwanym smakiem dzieciństwa. Smakowało wszystkim, a jadło je kilkanaście różnych podniebień :) Wszystkie warstwy razem tworzą wyjątkowy smak, taki... tradycyjny i prawdziwie królewski. Polecam! Przepis STĄD.

P.S. Ciasto robiłam dwa dni przed zjedzeniem, żeby miodowe placki zmiękły. Im starsze, tym lepsze i bardziej aromatyczne :)



Królewiec

Składniki:

Ciasto miodowe:
  • 3 szklanki mąki,
  • 3/4 szklanki cukru,
  • 1 łyżeczka sody,
  • 150g margaryny,
  • 1 jajko,
  • 3 łyżki płynnego miodu.
Biszkopt:
  • 4 jajka,
  • 3/4 szklanki cukru,
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
  • 3/4 szklanki mąki pszennej,
  • 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej.
Krem budyniowy:
  • 0,5l  mleka,
  • 200g  masła,
  • 0,5 szklanki cukru,
  • 1 łyżeczka cukru waniliowego,
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej,
  • 1 łyżka mąki pszennej.
Polewa czekoladowa:
  • 100g margaryny,
  • 50g kakao,
  • 120 g cukru pudru,
  • 2 łyżki mleka.
Przygotowujemy ciasto miodowe. Wszystkie składniki łączymy i zagniatamy gładkie ciasto. Dzielimy na dwie równe części i pieczemy dwa placki jednakowej wielkości (najlepiej wziąć formę prostokątną o wymiarach około 35cm x 24cm, na pergaminie). Pieczemy w nagrzanym piekarniku około 15 min. w temperaturze 180°C.

Przygotowujemy biszkopt. Oddzielamy żółtka od białek. Białka ubijamy na sztywną pianę. Dalej ubijając, dodajemy stopniowo cukier. Na końcu dodajemy po jednym żółtku. Mąki mieszmy z proszkiem do pieczenia. Przesiewamy do masy jajecznej i delikatnie mieszamy. Biszkopt pieczemy w tej samej lub takiej samej formie, co ciasto miodowe. Ciasto przekładamy do formy z pergaminem. Pieczemy w nagrzanym piekarniku około 25- 30 min. w temperaturze 180°C.

Przygotowujemy krem budyniowy. Odlewamy niepełną szklankę mleka, resztę zagotowujemy z cukrem i cukrem waniliowym. W zimnym mleku mieszamy mąkę pszenną i ziemniaczaną. Wlewamy do gotującego się mleka mieszając, aby nie zrobiły się grudki. Następnie dodajemy kostkę masła. Dokładnie mieszamy (albo miksujemy).

Do formy wkładamy jedno ciasto miodowe. Na to wylewamy połowę gorącej masy budyniowej. Na masę kładziemy biszkopt i wylewamy resztę masy. Wykładamy drugie ciasto miodowe.

Przygotowujemy polewę czekoladową. Margarynę roztapiamy. Do roztopionego tłuszczu dodajemy kakao, cukier puder i mleko. Dobrze mieszamy i nie gotujemy. Polewamy ciasto polewą czekoladową.