Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ciasto. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ciasto. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 2 lipca 2012

Królewiec

Tym ciastem trafiłam w gust mojej siostry w stu procentach. Okazało się, że jest jej comfort food :) Długo poszukiwanym smakiem dzieciństwa. Smakowało wszystkim, a jadło je kilkanaście różnych podniebień :) Wszystkie warstwy razem tworzą wyjątkowy smak, taki... tradycyjny i prawdziwie królewski. Polecam! Przepis STĄD.

P.S. Ciasto robiłam dwa dni przed zjedzeniem, żeby miodowe placki zmiękły. Im starsze, tym lepsze i bardziej aromatyczne :)



Królewiec

Składniki:

Ciasto miodowe:
  • 3 szklanki mąki,
  • 3/4 szklanki cukru,
  • 1 łyżeczka sody,
  • 150g margaryny,
  • 1 jajko,
  • 3 łyżki płynnego miodu.
Biszkopt:
  • 4 jajka,
  • 3/4 szklanki cukru,
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
  • 3/4 szklanki mąki pszennej,
  • 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej.
Krem budyniowy:
  • 0,5l  mleka,
  • 200g  masła,
  • 0,5 szklanki cukru,
  • 1 łyżeczka cukru waniliowego,
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej,
  • 1 łyżka mąki pszennej.
Polewa czekoladowa:
  • 100g margaryny,
  • 50g kakao,
  • 120 g cukru pudru,
  • 2 łyżki mleka.
Przygotowujemy ciasto miodowe. Wszystkie składniki łączymy i zagniatamy gładkie ciasto. Dzielimy na dwie równe części i pieczemy dwa placki jednakowej wielkości (najlepiej wziąć formę prostokątną o wymiarach około 35cm x 24cm, na pergaminie). Pieczemy w nagrzanym piekarniku około 15 min. w temperaturze 180°C.

Przygotowujemy biszkopt. Oddzielamy żółtka od białek. Białka ubijamy na sztywną pianę. Dalej ubijając, dodajemy stopniowo cukier. Na końcu dodajemy po jednym żółtku. Mąki mieszmy z proszkiem do pieczenia. Przesiewamy do masy jajecznej i delikatnie mieszamy. Biszkopt pieczemy w tej samej lub takiej samej formie, co ciasto miodowe. Ciasto przekładamy do formy z pergaminem. Pieczemy w nagrzanym piekarniku około 25- 30 min. w temperaturze 180°C.

Przygotowujemy krem budyniowy. Odlewamy niepełną szklankę mleka, resztę zagotowujemy z cukrem i cukrem waniliowym. W zimnym mleku mieszamy mąkę pszenną i ziemniaczaną. Wlewamy do gotującego się mleka mieszając, aby nie zrobiły się grudki. Następnie dodajemy kostkę masła. Dokładnie mieszamy (albo miksujemy).

Do formy wkładamy jedno ciasto miodowe. Na to wylewamy połowę gorącej masy budyniowej. Na masę kładziemy biszkopt i wylewamy resztę masy. Wykładamy drugie ciasto miodowe.

Przygotowujemy polewę czekoladową. Margarynę roztapiamy. Do roztopionego tłuszczu dodajemy kakao, cukier puder i mleko. Dobrze mieszamy i nie gotujemy. Polewamy ciasto polewą czekoladową.


piątek, 1 lipca 2011

Ciasto a'la Prince Polo

Hm... Tak się to ciasto nazywa, ale czy ma ono wiele z tego popularnego wafelka? Chyba raczej nie. Bo za wafelkiem nie przepadam, a ciasto, chociaż pracochłonne, było nieziemsko pyszne... I jest z orzechami :) A czekolada i orzechy, to jedno z moich ulubionych kulinarnych połączeń. To ciasto naprawdę warto upiec!
A przepis dawno temu znalazłam w czasopiśmie Claudia ;)



Ciasto a'la Prince Polo

Składniki na 12 porcji: 


BISZKOPT
  • 4 jajka
  • 1/2 szklanki cukru
  • 1/2 szklanki mąki pszennej
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1-2 łyżki kakao
  • sok z cytryny
CIASTO
  • 6 białek
  • szklanka cukru
  • ok. 100g Prince Polo (5 małych wafelków lub 3 duże)
  • 100g orzechów włoskich
  • 100g wiórków kokosowych
  • masło do formy
KREM
  • 6 żółtek
  • 5 łyżek cukru
  • 10dag masła

    Do DEKORACJI użyłam gotowej polewy czekoladowej, ale można też roztopić tabliczkę czekolady z odrobiną masła.

    Białka ubijamy z cukrem. Dodajemy żółtka i nadal ubijamy. Wsypujemy mąkę, proszek do pieczenia i kakao. Delikatnie mieszamy.
    Biszkopt wylewamy do wysmarowanej tłuszczem blachy (użyłam tortownicy o średnicy 26 cm), pieczemy około 25 minut w 170 stopniach (żeby nie opadł, po wyjęciu z piekarnika, zrzucam go w tortownicy na podłogę z wysokości pół metra, naprawdę!). Ostudzony biszkopt nasączamy przegotowaną wodą z dodatkiem cytryny. 
    6 białek ubijamy na sztywną pianę i dalej ubijając, stopniowo dodajemy cukier. Łączymy z pokrojonymi Prince Polo, orzechami włoskimi i wiórkami kokosowymi. Masę wlewamy do natłuszczonej formy, pieczemy około 20 minut w 170 stopniach.
    Żółtka ubijamy z cukrem na parze. Studzimy. Masło ucieramy i stopniowo dodajemy masę żółtkową.
    Na nasączony biszkopt kakaowy wykładamy najpierw krem maślany, a potem ciasto z Prince Polo. Lekko dociskamy. Ciasto polewamy polewą czekoladową. Schładzamy w lodówce.

    Smacznego!