Pokazywanie postów oznaczonych etykietą kawa. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą kawa. Pokaż wszystkie posty

piątek, 1 czerwca 2012

Tiramisu na Dzień Dziecka

Chodził za mną wczoraj jakiś dobry deser, ale do końca nie wiedziałam, na co mam ochotę. Dzisiaj już wiem! Tiramisu :) Zostawiłam więc rozdział magisterki w połowie i świeżo zaparzoną zieloną herbatę i pobiegłam do sklepu po mascarpone. Tiramisu w miniaturowej wersji, na dwie filiżanki. Mój prywatny Dzień Dziecka :) Przepis od Liski z White Plate.




Tiramisu w filiżankach

Składniki:
  • 250 g mascarpone
  • 1 żółtko 
  • 100 g cukru pudru
  • ok. 200 ml mocnej, świeżo zaparzonej kawy
  • 2 łyżeczki cukru z prawdziwą wanilią lub 1 łyżeczka esencji waniliowej
  • ok. 16 podłużnych biszkoptów
  • 3 łyżki likieru Amaretto
Żółtko ucieramy z połową cukru i wanilią. Miksując, dodajemy po łyżce serka mascarpone. Do kawy dodajemy resztę cukru i Amaretto.
Biszkopty moczymy w kawie (nie za bardzo, by nie rozpadały się), układamy na płasko w filiżance, następnie kładziemy warstwę serka, potem kolejną warstwę biszkoptów w kawie.
Wierzchnią warstwę powinna stanowić warstwa z sera.
Wierzch oprószamy kakao przesianym przez sitko i wstawiamy na kilka godzin do lodówki.


Smacznego!

niedziela, 24 lipca 2011

Tort tiramisu

Nadszedł jeden z tych niewielu momentów w roku, kiedy piekę tort. Rocznica ślubu mojej siostry. Ósma, więc na torcie, między karmelizowanymi włoskimi orzechami, można było znaleźć ósemkę ułożoną z czekoladowych groszków. Już dwa lata z rzędu był makowy z kremem z białej czekolady, tym razem pokusiłam się o tort tiramisu z przepisu z kartki, która schowała się gdzieś na dnie mojego kolorowego pudełka i czekała na swój moment. 'Tiramisu' z włoskiego dosłownie znaczy 'podnieś mnie', i rzeczywiście, swoim smakiem ten tort podnosi na duuuużą wysokość i zabiera gdzieś na miękką chmurkę... Z dala od tych wszystkich małych okropności życia. Cudowny. Polecam!



Tort tiramisu

Składniki:
  • 6 jajek
  • 200g cukru pudru
  • 150g mąki pszennej
  • 75g mąki kukurydzianej
  • łyżeczka proszku do pieczenia
  • 10g kawy rozpuszczalnej
  • 375ml wrzącej wody
  • 175ml wina deserowego (użyłam białego, półsłodkiego)
  • 50ml likieru kawowego
  • 300ml śmietanki kremówki
  • 70g cukru pudru (do kremu)
  • 750g serka mascarpone
  • 400g orzechów włoskich, posiekanych
  • masło do formy
Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 180 stopni. Dwie tortownice (ja piekłam w jednej, jeden blat po drugim) smarujemy masłem. Jajka ubijamy w misce, ręcznie lub mikserem, i stopniowo dodajemy po łyżce cukier puder, cały czas ubijając, aż się rozpuści.
Do masy jajecznej delikatnie dodajemy mąkę pszenną, kukurydzianą u proszek do pieczenia. Powstałe ciasto dzielimy na dwie formy. Wstawiamy do piekarnika na 25 minut i pieczemy, aż będzie złotobrązowe. Wykładamy do ostygnięcia (spodem do góry) na metalową kratkę.
Kawę wsypujemy do małej miski z żaroodpornego szkła i wlewamy wrzątek, wino oraz likier, a następnie całość studzimy. W małej miseczce ubijamy na sztywno śmietankę, pod koniec dodając cukier puder. Całość przenosimy do większej miski i dodajemy mascarpone oraz 175ml mieszanki kawowej.
Upieczone blaty kroimy poziomo na dwie części. Każdą z nich nasączamy pozostałą mieszanką kawową, a następnie smarujemy serowym kremem. Układamy, aż wszystkie warstwy ciasta będą nasączone kawą i pokryte kremem.
Resztą kremu smarujemy boki i wierzch tortu. W krem wciskamy orzechy*. Tak przygotowany tort wystarczy już tylko schłodzić przed podaniem.

* Używamy karmelizowanych orzechów. Na małą patelnie wsypujemy 50g cukru pudru i smażymy przez 2-3 minuty, aż cukier się skarmelizuje. Dodajemy orzechy, potrząsając patelnią, aby dobrze pokryły się cukrem.

Smacznego!