Pokazywanie postów oznaczonych etykietą deser. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą deser. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 16 grudnia 2013

Banoffee pie

Ten deser jest koronnym dowodem na to, że najprostsze jest najlepsze :) Ciasteczkowy spód, banany i bita śmietana... Czego chcieć więcej? Przepis z Krainy Smaków.




Składniki (tortownica 23 cm)
  • 1 opakowanie ciastek Digestive
  • 80 g masła, roztopionego
  • 1 puszka masy kajmakowej
  • 3 duże banany, pokrojone w plastry
  • 250 ml bitej śmietany
  • starta czekolada (do posypania)
Ciastka rozdrabniamy w blenderze. Łączymy z roztopionym masłem. Masę wykładamy na dno tortownicy, wyrównujemy i ugniatamy łyżką. Wkładamy do lodówki na 30 minut. Następnie wykładamy masę kajmakową, a na niej układamy banany. Śmietanę ubijamy (dodałam do niej odrobinę cukru pudru i waniliowego), wykładamy na banany. Wstawiamy do lodówki na min. 1 h. Przed podaniem posypujemy startą czekoladą. 

Smacznego! :)


czwartek, 23 sierpnia 2012

Brzoskwinie w syropie

Już nie mogę doczekać się chwili, kiedy w zimowy wieczór, przykryta kocem, przy dobrym filmie i z prószącym za oknem śniegiem, otworzę słoik i poczuję zapach pełni lata. Brzoskwinie - swoje, soczyste, pachnące anyżem. Przepis z palce lizać, nr 30.




Składniki (na 3 duże słoiki i jeden mniejszy):

  • 2kg brzoskwiń
  • 1/2 kg cukru
  • 4-6 gwiazdek anyżu
Do garnka wlewamy 1 i 1/2 l wody, wsypujemy cukier i gotujemy. Brzoskwinie sparzamy, obieramy ze skóry, kroimy na pół i usuwamy pestki. Do wysterylizowanych i suchych słoików wrzucamy anyż (2-3 gwiazdki na litrowy słoik), dokładamy dość ciasno brzoskwinie, zalewamy syropem na wysokość 2-3 cm od krawędzi słoika i zakręcamy.
Słoiki wstawiamy do dużego garnka wyłożonego czystą ściereczką kuchenną (zapobiega pękaniu słoików). Ustawiamy, zachowując między nimi ok. 2cm odległość. Następnie dolewamy zimną wodę do 3/4 wysokości słoików, przykrywamy garnek pokrywką i zagotowujemy wodę na małym ogniu. Utrzymujemy w stanie lekkiego wrzenia przez ok. 30 minut. Po tym czasie ostrożnie wyjmujemy słoiki, dokręcamy zakrętki i odstawiamy do wystygnięcia. 


Dodaję do akcji:


oraz

piątek, 1 czerwca 2012

Tiramisu na Dzień Dziecka

Chodził za mną wczoraj jakiś dobry deser, ale do końca nie wiedziałam, na co mam ochotę. Dzisiaj już wiem! Tiramisu :) Zostawiłam więc rozdział magisterki w połowie i świeżo zaparzoną zieloną herbatę i pobiegłam do sklepu po mascarpone. Tiramisu w miniaturowej wersji, na dwie filiżanki. Mój prywatny Dzień Dziecka :) Przepis od Liski z White Plate.




Tiramisu w filiżankach

Składniki:
  • 250 g mascarpone
  • 1 żółtko 
  • 100 g cukru pudru
  • ok. 200 ml mocnej, świeżo zaparzonej kawy
  • 2 łyżeczki cukru z prawdziwą wanilią lub 1 łyżeczka esencji waniliowej
  • ok. 16 podłużnych biszkoptów
  • 3 łyżki likieru Amaretto
Żółtko ucieramy z połową cukru i wanilią. Miksując, dodajemy po łyżce serka mascarpone. Do kawy dodajemy resztę cukru i Amaretto.
Biszkopty moczymy w kawie (nie za bardzo, by nie rozpadały się), układamy na płasko w filiżance, następnie kładziemy warstwę serka, potem kolejną warstwę biszkoptów w kawie.
Wierzchnią warstwę powinna stanowić warstwa z sera.
Wierzch oprószamy kakao przesianym przez sitko i wstawiamy na kilka godzin do lodówki.


Smacznego!