wtorek, 8 października 2013

Tort czekoladowo-malinowy i debiut z masą marshmallow

Zrobienie tej masy spędzało mi sen z powiek. Naprawdę. W dzień rocznicowej imprezy moich rodziców wstałam przed 8 rano i od razu zabrałam się za tort. Najpierw zrobiłam wszystkie kremy - ponieważ ciasto piekłam z podwójnej porcji (na kwadratową formę 24*24), musiałam mieć więcej kremu niż przewidziano, a że tort chciałam pokryć masą marshmallow, potrzebowałam też maślanego. Później zabrałam się za masę - rozpuściłam cukierki, dodałam cukier puder, a potem ugniatałam i ugniatałam, chociaż kleiło się niemiłosiernie. Udało się - masa powstała, z łatwością ją rozwałkowałam i przykryłam tort. Całość była pyszna - z piankowym (chociaż z mascarpone) kremem malinowym i wilgotnym, czekoladowym ciastem. I kroiło się wszystko idealnie! Szczerze polecam - nie bójcie się masy marshmallow :) Przepis na TORT, MASĘ, KREM MAŚLANY




Tort z masą marshmallow


Składniki:

Ciasto (składniki na tortownicę 20 cm, ja wszystko podwoiłam):
  • 4 duże jajka
  • 200 ml mleka
  • 170 ml oleju słonecznikowego lub rzepakowego
  • 1,5 szklanki brązowego cukru
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
  • 200 g mąki pszennej
  • 80 g kakao
  • pół łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1 i 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia

W naczyniu roztrzepujemy lekko jajka, dodajemy mleko, olej, cukier, ekstrakt z wanilii - mieszamy do połączenia.

Do drugiego naczynia przesiewamy mąkę, kakao, sodę oczyszczoną, proszek do pieczenia. Przesiane składniki wsypujemy do wymieszanych mokrych składników i mieszamy do połączenia (np. przy pomocy rózgi kuchennej, nie używając miksera).

Formę o średnicy 20 cm wykładamy papierem do pieczenia, samo dno. Przelewamy do niej ciasto. Pieczemy w temperaturze 170ºC przez około 60 minut lub dłużej, do tzw. suchego patyczka. Wyjmujemy z piekarnika, studzimy.



Frużelina malinowa:
  • 500 g malin, świeżych lub mrożonych
  • 3 łyżeczki żelatyny rozpuszczonej w 1/4 szklanki gorącej wody
  • 3/4 szklanki cukru
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej rozpuszczone w 1 łyżce wody

W małym garnuszku mieszamy maliny z cukrem. Stawiamy na palniku o średniej mocy i podgrzewamy do rozpuszczenia się cukru. Dodajemy cytrynę, wodę z mąką, mieszamy, gotujemy i zdejmujemy  z palnika. Połowę przecieramy przez sitko, łączymy z resztą malinowego sosu.

Rozpuszczoną żelatynę powoli dodajemy do owocowego sosu (może być gorący), uważając, by nie wytworzyły się grudki (można najpierw ją rozrobić z odrobiną sosu z owoców, by nie była tak gęsta). Schładzamy, by sos owocowy zgęstniał. Wkładamy do lodówki na kilka godzin.

Krem malinowy:
  • 500 g serka mascarpone, schłodzonego
  • frużelina malinowa (całość), schłodzona

Mascarpone i frużelinę umieszczamy w misie miksera i miksujemy na gładką masę.


Dodatkowo zrobiłam krem z 250 g serka mascarpone i 200 ml kremówki - ubiłam kremówkę, dodałam serek, zmiksowałam na krem, dodałam cukru pudru i waniliowego do smaku. 

Krem maślany (pod masę):
  • 1 żółtko
  • 20 ml wody
  • 120 g mleka skondensowanego słodzonego
  • 200 g masła
  • 10 g kakao, przesianego
  • 1 opakowanie cukru wanilinowego (8 g)

W kąpieli wodnej (w garnuszku nad parą) umieszczamy w miseczce żółtko wymieszane z wodą i mlekiem skondensowanym. Mieszamy cały czas, podgrzewając, do zgęstnienia. Studzimy.

Masło ucieramy mikserem z cukrem wanilinowym. Łyżka po łyżce dodajemy wystudzoną masę, cały czas miksując. Dodajemy kakao i miksujemy.



Masa z marshmallow:
  • 400 g pianki marshmallow
  • 1 kg cukru pudru
  • 3 łyżki wody

Piankę rozpuszczamy w kąpieli wodnej z 3 łyżkami wody. Dodajemy połowę cukru pudru, mieszamy. Zdejmujemy z kąpieli wodnej, dodajemy resztę cukru pudru i zagniatamy. Masa będzie się bardzo lepiła, ale podczas zagniatania będzie coraz bardziej elastyczna i w końcu - osiągnie konsystencję twardej plasteliny. Wałkujemy cienko, podsypując mąką ziemniaczaną, by się nie kleiła do stolnicy i do wałka (nadmiar mąki można z łatwością usunąć pędzelkiem), nakładamy na gotowy tort. Dobrze, by tort był obłożony kremem z wierzchu i z boków, wtedy masa z marshmallow będzie lepiej przylegała. 

Dużo masy mi zostało i niestety musiałam wyrzucić :(


Wykonanie:

Ciasto przekroiłam na trzy blaty. Na pierwszy położyłam krem malinowy (2/3), na to kolejny blat, resztę kremu malinowego i biały krem. Następnie ostatni blat. Całość pokryłam kremem maślanym. Na to położyłam masę marshmallow. Ozdobiłam kokardką z masy i perełkami cukrowymi. 

Polecam! Dużo pracy, ale efekt powalający :)



niedziela, 6 października 2013

Sernik Tiramisu

Było już tiramisu w miseczkach i dwa torty tiramisu, więc przyszedł czas na sernik :) Zjawiskowy - pięknie wygląda, jest kremowy i delikatny. Zachwyca delikatnym aromatem kawy i alkoholu. Idealny na rodzinne uroczystości :) Polecam! Przepis STĄD.



Sernik Tiramisu

Składniki na spód:

  • 180 g digestive w deserowej czekoladzie, pokruszonych
  • 3 łyżki masła, roztopionego
  • podłużne biszkopty

Digestive mieszamy z masłem. Dno tortownicy o średnicy 23 cm wykładamy papierem do pieczenia, w dno wciskamy masę ciasteczkową. Bok tortownicy smarujemy masłem, biszkopty wykładamy z boku. Należy je skrócić i przyciąć po skosie od dołu, inaczej nie będą trzymały pionu.


Masa serowa:
  • 500 g twarogu śmietankowego, zmielonego
  • 250 g serka mascarpone
  • 1 szklanka drobnego cukru
  • 1 łyżka skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej
  • 1,5 łyżeczki ekstraktu z wanilii
  • 3 jajka
  • 1 łyżeczka granulek kawy instant
  • 3 łyżki likieru kawowego, brandy lub ciemnego rumu (użyłam brandy)
  • 3/4 szklanki gęstej kwaśnej śmietany

Granulki kawy rozpuszczamy w alkoholu, odstawiamy.

Miksujemy twaróg śmietankowy z mascarpone, do gładkości. Powoli dosypujemy cukier, miksując, potem skrobię i wanilię. Po kolei dodajemy jajka, dalej ubijając, na końcu wlewamy miksturę z kawą.

Masę serową wlewamy do przygotowanej tortownicy.

Pieczemy około 50 minut w temperaturze 180ºC. Podczas pieczenia przykrywamy sernik folią aluminiową, aby biszkopty się nie spaliły. Sernik jest gotowy, gdy środek dotknięty patyczkiem jest sprężysty. Sernik wyjmujemy, na wierzchu delikatnie rozprowadzamy śmietanę. Wkładamy jeszcze na 6 minut do piekarnika, przykrywamy folią.

Studzimy, wkładamy do lodówki na całą noc. Posypujemy startą czekoladą, nakładamy czekoladowe wiórki.

Smacznego :)

sobota, 21 września 2013

Ślimak drożdżowy ze śliwkami i masą makowo-marcepanową

Przedstawiam śliwkowy hit jesieni. Wspaniałe, bogate w dodatki drożdżowe ciasto - śliwki, masa makowa, a wszystko błyszczy dzięki konfiturze morelowej. Jest puszyste i pachnące i zaskakuje wnętrzem. Polecam! Zdecydowanie do powtórzenia tej jesieni :) Przepis z Kuchni 9/2013, lekko zmodyfikowany przeze mnie.


Ślimak drożdżowy ze śliwkami i masą makowo-marcepanową

Składniki:

  • 375 g mąki
  • 7 g suchych drożdży (użyłam 14 g świeżych, z których wcześniej zrobiłam rozczyn)
  • 1 jajko
  • 1 żółtko
  • 100 g masła
  • szczypta soli
  • 80 g cukru
  • 300 ml mleka 
  • 50 g masy marcepanowej
  • 75 g zmielonego suchego maku
  • szczypta cynamonu
  • 10 g mąki ziemniaczanej
  • 750 g śliwek węgierek (użyłam połowy)
  • 6 łyżek konfitury morelowej (użyłam dżemu morelowego Mamusi :)

Zagniatamy ciasto z mąki, żółtka, drożdży, jajka, masła, soli, 60 g cukru i 150 ml ciepłego mleka. Odstawiamy w ciepłe miejsce na godzinę, aby podwoiło objętość. Marcepan ścieramy na tarce, mieszamy z resztą cukru. Zagotowujemy 100 ml mleka (użyłam ok. 170 ml, bo masa była za gęsta) z odrobiną soli, wsypujemy mak i cynamon, ponownie zagotowujemy. Dodajemy marcepan, mieszamy. Zagęszczamy mąką ziemniaczaną rozprowadzoną uprzednio w odrobinie zimnej wody.

Ciasto ponownie krótko zagniatamy, rozwałkowujemy na prostokąt o wymiarach 30*40 cm, kroimy wzdłuż na 3 pasy. Masę marcepanowo-makową wkładamy do rękawa cukierniczego i szprycujemy pośrodku pasków drożdżowego ciasta. Wolne (bez masy) brzegi ciasta smarujemy odrobiną mleka, zwijamy w rulony od szerszej strony. Powstałe rulony układamy spiralnie w tortownicy o średnicy 32 cm. Umyte, przekrojone na połówki oraz wypestkowane śliwki upychamy ciasno pomiędzy wałeczkami ciasta. Całość smarujemy resztą mleka i pieczemy 45 minut w 200 stopniach.

Gorące ciasto smarujemy podgrzaną i przetartą przez sito konfiturą morelową.



sobota, 14 września 2013

Lody rafaello

Niebo w gębie.

(przepis STĄD)




Lody rafaello


Składniki:
  • 2/3 szklanki kremówki
  • tubka mleka słodzonego zagęszczonego
  • 50 g wiórków kokosowych 
  • 50 g płatków migdałowych

Płatki migdałowe siekamy.
Kremówkę ubijamy na sztywno, następnie mieszamy z mlekiem, dodajemy wiórki oraz migdały i delikatnie mieszamy. Wstawiamy do zamrażarki na kilka godzin (najlepiej na całą noc). Smacznego!

piątek, 13 września 2013

Leniwe!

Pochłaniam na nowo książkę, która była jedną z moich ulubionych lektur w dzieciństwie - pożółkłe strony, zapach starej, grubej księgi, która dużo ma za sobą. Zamierzam dawać jej powoli drugie życie. Kuchnia polska z 1977 roku - dzisiaj pomogła mi i przywołała smak dzieciństwa, wraz z przepisem nr 358 - na leniwe pierogi. Są świetne! Talerz tych leniwych to jak wehikuł czasu. Polecam :)




Leniwe pierogi

Składniki:

  • 50 dag twarogu
  • 3 jajka (żółtka i białka osobno)
  • 150 g mąki + do podsypywania
  • 20 g stopionego masła
  • masło do polania, cukier do posypania

Ser mielimy lub dokładnie ugniatamy tłuczkiem do ziemniaków. Stopione masło miksujemy z żółtkami, dodajemy do sera i ucieramy wszystko na jednolitą masę. Z białek ubijamy pianę, wkładamy do masy serowej, dodajemy mąkę i ugniatamy, lekko solimy. Ciasto wykładamy na stolnicę posypaną mąką, formujemy wałek o średnicy ok. 3 cm, spłaszczamy, tępą stroną noża robimy kratkę, kroimy skośne kawałki szerokości 2-3 cm. Pierogi wrzucamy partiami na wrzącą, osoloną wodę, mieszamy, przykrywamy. Gdy się zagotują, odkrywamy, wyciągamy łyżką cedzakową na półmisek. Polewamy roztopionym masłem, posypujemy cukrem.

Smacznego! 


www.comfortfood.pl

czwartek, 12 września 2013

Włoskie herbatniki pomarańczowe

Na rynku kupiłam dwie duże, soczyste pomarańcze, otarłam z nich skórkę i upiekłam włoskie ciasteczka, pachnące latem, które prędko ucieka, dlatego staram się łapać jego zapachy, zanim znikną. Dom cudnie pachnie pomarańczami. Ciasteczka robi się bardzo szybko i łatwo, są mało słodkie, ale niezwykle aromatyczne, co jest zasługą masła i pomarańczy. Idealne do popołudniowej herbaty. Polecam! Przepis z książki dania słodkie wyd. Wega Delbana.



Włoskie herbatniki pomarańczowe

Składniki (49 sztuk):

  • 175 g mąki
  • 200 g kaszy manny lub drobnej polenty
  • 100 g drobnego cukru
  • 100 g miękkiego masła
  • 2 i 1/2 łyżeczki skórki startej z pomarańczy
  • 2 jajka
  • szczypta soli
Mąkę, kaszę mannę, cukier, masło, skórkę pomarańczową, jajka oraz szczyptę soli miksujemy na gładką masę (u mnie zrobiło się coś na kształt kruszonki, dlatego dodatkowo zagniotłam w kulę). Wkładamy do lodówki na 15 minut. 

Piekarnik rozgrzewamy do 190 stopni. Blachę wykładamy papierem do pieczenia i układamy na niej porcje ciasta (kulki) wielkości małego orzecha włoskiego. Zwilżonymi wodą palcami lekko spłaszczamy, aby porcja ciasta nabrała kształtu ciasteczka (nie należy za mocno nawilżać ciastek, bo wpłynie to na ich jakość). 

Pieczemy przez 15 minut lub do zrumienienia brzegów ciastek. Wyjmujemy z piekarnika i studzimy. 

Smacznego!



Dodaję do akcji:
 

wtorek, 3 września 2013

Ciasto czekoladowe z cukinią

Proponuję wykorzystać cukinię, żeby upiec pyszne, czekoladowe ciasto. Brzmi dziwnie? Warto spróbować - ciasto jest wilgotne, intensywnie czekoladowe i łatwiej uspokoić wyrzuty sumienia, tłumacząc sobie, że jest z warzywem :D Polecam! Przepis z Kuchni 9/2013.


Ciasto czekoladowe z cukinią

Składniki:

  • 100 ml oleju
  • 180 g cukru
  • łyżeczka ekstraktu z wanilii
  • 3 jajka
  • 250 g mąki 
  • 50 g kakao
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • szczypta soli
  • 400 g startej cukinii
  • 150 g czekolady pokrojonej na kawałki
Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni. Przygotowujemy dwie miski - w jednej mieszamy olej, cukier, ekstrakt z wanilii i jajka, a w drugiej mąkę, kakao, sodę, proszek i sól. Zawartość obu misek miksujemy. Do powstałej masy dodajemy cukinię i czekoladę, dokładnie mieszamy. Masę przekładamy do natłuszczonej tortownicy o średnicy 28 cm. Pieczemy 45 minut.

Smacznego!


Dodaję do akcji: