wtorek, 28 stycznia 2014

Pappardelle z polędwicą wieprzową

Sycący makaron z rozpływającym się w ustach mięsem z wieprzowej polędwicy. Pomysł na szybki obiad! :) Z dodatku Viva la pasta! do Kuchni nr 2/2014. 


Pappardelle z polędwicą wieprzową

Składniki:
  • 500 g polędwicy wieprzowej
  • 1 cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 3 duże pomidory
  • 1 świeży strączek chili
  • 2 łyżki oliwy
  • sól, pieprz do smaku
  • 2 łyżeczki soku z cytryny
  • 2 łyżeczki miodu
  • 1 łyżka sosu worcestershire
  • 1/2 l bulionu warzywnego
  • 400 g makaronu pappardelle
  • 100 g świeżo startego sera cheddar
Polędwicę kroimy w dwucentymetrową kostkę. Drobno siekamy obraną cebulę i czosnek. Kroimy w kostkę obrane pomidory. Chili przekrawamy wzdłuż na pół, usuwamy pestki i drobno siekamy. Na duże patelni rozgrzewamy oliwę, podsmażamy na niej mięso i cebulę, stale mieszając. Dodajemy pomidory, chili i czosnek. Doprawiamy solą, pieprzem, sokiem z cytryny, miodem, sosem worcestershire. Dodajemy bulion, dusimy pół godziny pod przykryciem na średnim ogniu. Po kwadransie duszenia mięsa gotujemy makaron według przepisu na opakowaniu. Po osączeniu dodajemy do mięsa, dokładnie mieszamy. Makaron podajemy od razu, posypany cheddarem. 


niedziela, 26 stycznia 2014

Drożdżowa gwiazda z Nutellą

Obłędnie pachnące i świetnie wyglądające drożdżowe ciasto. Wymyślne wykręcanie warstwowego ciasta tworzy wzór gwiazdy, który z pewnością zrobi wrażenie na gościach. Miękki drożdżowiec przekładany kremem czekoladowym, czego chcieć więcej na śnieżne, niedzielne popołudnie? :) Przepis STĄD - znajdziecie tam fotograficzną instrukcję wykonania.



Drożdżowa gwiazda z Nutellą

Składniki:

  • 450 g mąki pszennej
  • 180 ml ciepłego mleka (3/4 szklanki)
  • 2 żółtka (białka zostawiamy do posmarowania wierzchu)
  • 8 g suchych drożdży (użyłam 16 g świeżych)
  • 30 g masła (dwie łyżki)
  • 70 g cukru
  • szczypta soli
  • 200 g Nutelli lub innego kremu czekoladowego
Najpierw zrobiłam rozczyn z drożdży, odczekałam 15 minut, aż ruszyły (suche należy rozpuścić w ciepłym mleku i również odczekać 15 minut). Następnie zmieszałam mąkę, sól i cukier w dużej misce. Potem dodałam żółtka, masło, rozczyn i mleko. Zmieszałam wszystko drewnianą łyżką, a następnie, przez około 7 minut, zagniatałam ciasto, aż było gładkie, miękkie i nieklejące. Ciasto w misce przykryłam ściereczką i odstawiłam w ciepłe miejsce na ok. 40 minut, do podwojenia objętości. Pod koniec wyrastania włączyłam piekarnik na 180 stopni, a słoik z Nutellą umieściłam w misce z gorącą wodą, żeby krem łatwiej było rozsmarowywać. 
Ciasto jeszcze chwilę zagniotłam, a następnie podzieliłam na cztery równe części. Rozwałkowałam pierwszą część na okrągły placek o grubości 2-3 mm, musi być odrobinę większy niż dno tortownicy. Położyłam ciasto na papier do pieczenia i odbiłam na nim kształt dna tortownicy. Na powstałym kole drewnianym nożem do masła rozsmarowałam krem. Następnie postąpiłam tak z kolejnymi warstwami, na wierzchu nie kładłam kremu. Na koniec na wszystkie warstwy położyłam dno tortownicy i okroiłam brzegi. Na środku powstałego koła odbiłam lekko małe kółko szklanką. Od kółka rozcięłam wszystko najpierw na ćwiartki, potem na ósemki, a na koniec szesnastki. Dalsza instrukcja w linku :) 
Przed wstawieniem do piekarnika posmarowałam wszystko dokładnie białkiem. Piekłam 20 minut. Przez pierwsze 10 sam dół, następnie włączyłam górę. 

Smacznego! :)


niedziela, 22 grudnia 2013

Cynamonowe ciasto jogurtowe

Aromatyczne, cynamonowe ciasto - wilgotne i odrobinę podobne do marchewkowego, ale tutaj zdecydowanie dominuje cynamon :) Największą zaletą tego ciasta jest szybkie przygotowanie - raz, dwa, trzy, wymieszane widelcem i już :) Przepis STĄD.



Składniki:
  • 220 g mąki pszennej
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • pół łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1 łyżka cynamonu
  • 75 g zmielonych migdałów
  • 100 g drobnego cukru do wypieków
  • 2 duże jajka
  • 50 g golden syrupu
  • 1 szklanka (250 ml) jogurtu naturalnego (użyłam greckiego, ale kupiłam za mało i dopełniłam śmietaną)
  • 150 ml oleju słonecznikowego lub rzepakowego
  • cukier puder, do oprószenia

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Mieszamy mąkę, proszek do pieczenia, sodę, cukier, cynamon i migdały.

Do większego naczynia wbijamy jajka, dodajemy złoty syrop, jogurt, olej. Wszystko mieszamy widelcem do połączenia. Wsypujemy suche składniki i mieszamy widelcem (mieszając w jednym kierunku), tylko do połączenia.

Formę o średnicy 23 cm wykładamy papierem do pieczenia (piekłam z podwójnej porcji, w prostokątnej formie). Do formy przekładamy ciasto, wyrównujemy (ciasto jest gęste).

Pieczemy w temperaturze 175ºC przez około 35 minut lub dłużej, do tzw. suchego patyczka. Wyjmujemy, lekko studzimy w formie, następnie wyciągamy. Wystudzone lub lekko ciepłe oprószamy cukrem pudrem i podajemy.

Dodaję do akcji:

poniedziałek, 16 grudnia 2013

Banoffee pie

Ten deser jest koronnym dowodem na to, że najprostsze jest najlepsze :) Ciasteczkowy spód, banany i bita śmietana... Czego chcieć więcej? Przepis z Krainy Smaków.




Składniki (tortownica 23 cm)
  • 1 opakowanie ciastek Digestive
  • 80 g masła, roztopionego
  • 1 puszka masy kajmakowej
  • 3 duże banany, pokrojone w plastry
  • 250 ml bitej śmietany
  • starta czekolada (do posypania)
Ciastka rozdrabniamy w blenderze. Łączymy z roztopionym masłem. Masę wykładamy na dno tortownicy, wyrównujemy i ugniatamy łyżką. Wkładamy do lodówki na 30 minut. Następnie wykładamy masę kajmakową, a na niej układamy banany. Śmietanę ubijamy (dodałam do niej odrobinę cukru pudru i waniliowego), wykładamy na banany. Wstawiamy do lodówki na min. 1 h. Przed podaniem posypujemy startą czekoladą. 

Smacznego! :)


czwartek, 12 grudnia 2013

Gołąbki z mięsem z indyka i kaszą bulgur

Kiedy zobaczyłam ten przepis, wiedziałam, że muszę go wypróbować. Nigdy nie robiłam gołąbków, ale jak się okazało, to nic trudnego. Najbardziej intrygująca była jednak kasza bulgur, którą udało mi się kupić na pobliskim targowisku. Zaczęłam o niej czytać i okazało się, że to jedna z zapomnianych w Polsce kasz, które jednak, jak widać, wracają. Znana była już 4000 lat temu, jest kuzynką kuskusu, zawiera całą masę wartości odżywczych, a w dodatku jest niskokaloryczna i zapewnia uczucie sytości na długo. Poza tym ma niespotykany smak - jak połączenie kuskusu, pęczaku, kaszy jęczmiennej i ryżu. Naprawdę polecam te znakomite gołąbki z kaszą bulgur! :) Przepis z czasopisma "Sól i Pieprz" nr 6/2013.



Gołąbki z mięsem z indyka i kaszą bulgur

Składniki:

  • 1 duża cebula
  • 3 łyżki oleju
  • 2 łyżeczki mielonej kurkumy
  • 250 g mielonego mięsa z indyka
  • sól
  • tłuczony pieprz
  • 1 rozgnieciony ząbek czosnku
  • 1 jajo
  • 1 filiżanka ugotowanej kaszy bulgur (można także użyć długoziarnistego ryżu)
  • 3 łyżki posiekanej natki pietruszki
  • 8 dużych liści kapusty włoskiej
  • 4 plastry surowego wędzonego boczku

Cebulę obieramy, siekamy i szklimy na 1 łyżce rozgrzanego oleju. Oprószamy kurkumą. Dodajemy mięso, doprawiamy solą i pieprzem i cały czas mieszając, smażymy na małym ogniu ok. 15 minut. Studzimy.
Do mięsa dodajemy czosnek, rozkłócone jajko, kaszę i natkę pietruszki. Dokładnie mieszamy.
Liście kapusty myjemy, odkrawamy końcówki i grube nerwy. Wkładamy do wrzącej, osolonej wody i blanszujemy ok. 5 minut. Przelewamy zimną wodą i dokładnie osączamy. Liście rozkładamy na desce, napełniamy farszem i zwijamy od dłuższej strony.
Naczynie żaroodporne smarujemy olejem i układamy gołąbki. Skrapiamy resztą oleju i dodajemy pokrojony w plasterki boczek. Przykrywamy folią aluminiową i pieczemy ok. 15 minut w piekarniku rozgrzanym do temp. 180 stopni.

Smacznego! :)


środa, 4 grudnia 2013

Kotleciki z kaszy manny

Dobry pomysł na szybki obiad ze składników, które zazwyczaj mamy w domu. Chrupiąca skórka i delikatny środek. Podałam je z sosem musztardowym. Polecam! Bardzo sycące :) A przepis (z drobnymi zmianami) STĄD.


Kotleciki z kaszy manny

Składniki:
  • 1 szklanka kaszy manny 
  • 2 szklanki wody 
  • 2 łyżki masła
  • kulka mozzarelli (125 g)
  • 2 łyżki siekanego koperku
  • jajko 
  • 1 kostka rosołowa warzywna (ekologiczna)
  • sól, pieprz 
  • przyprawa Gyros, curry
  • bułka tarta
W zagotowanej wodzie rozpuszczamy kostkę rosołową. Do wrzącego bulionu powoli wsypujemy kaszę, cały czas mieszając, aby nie powstały grudki. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na wolnym ogniu, cały czas mieszając. Ugotowaną kaszę przekładamy do miski i studzimy. Następnie wbijamy jajko, ścieramy mozzarellę, dodajemy masło, koperek, przyprawiamy do smaku solą, pieprzem i resztą przypraw - dokładnie wyrabiamy. Z jednolitej masy formujemy małe, okrągłe kotleciki, lekko je spłaszczamy. Panierujemy w bułce tartej i smażymy na mocno rozgrzanym oleju (na małym ogniu), z obu stron na jasnozłoty kolor.

Smacznego! :)


Dodaję do akcji:

wtorek, 3 grudnia 2013

Bułeczki z pieczarkami

Smak dzieciństwa zamknięty w puszystym drożdżowym cieście skrywającym farsz z pieczarek. Przypominają się chrupiące zapiekanki z Chmielnej - z budki w starej kamienicy, którą już dawno zastąpił salon Plusa. Dobrze, że choć tak można przywołać wspomnienia. Świetne bułeczki na ciepłą kolację, ale domyślam się, że pyszne są również na zimno. Przepis (jeszcze ciepły) STĄD, z niewielkimi modyfikacjami :)


Bułeczki z pieczarkami

12 sztuk:


Zaczyn:
  • 100 ml mleka
  • 2 łyżki mąki
  • 20 g drożdży

Przygotowujemy zaczyn. Drożdże kruszymy, rozpuszczamy w letnim mleku, dodajemy 2 łyżki mąki. Mieszamy i odstawiamy na 15 minut w ciepłe miejsce.


Farsz:
  • 500 g pieczarek
  • 1 duża cebula
  • masło do smażenia (ok. 20 g)
  • sól
  • pieprz

Przygotowujemy nadzienie. Cebulę obieramy, kroimy w kosteczkę. Szklimy na maśle. Pieczarki czyścimy, kroimy w plasterki. Dodajemy do cebuli, lekko solimy (szybciej puszczą sok). Podsmażamy razem, aż odparuje sok z pieczarek i zmniejszy się ich objętość. Doprawiamy solą i pieprzem. Odstawiamy do ostudzenia.


Ciasto:
  • 500 g mąki pszennej
  • 150 ml wody
  • 1 jajko
  • 1 łyżeczka soli
  • 30 g roztopionego masła
dodatkowo:
  • roztrzepane jajko do posmarowania bułek przed pieczeniem 

Mąkę przesiewamy do miski i mieszamy z solą. Na środku robimy dołek, wlewamy zaczyn, zasypując mąką z brzegów. Lekko mieszamy. Dodajemy resztę składników. Wyrabiamy gładkie i elastyczne ciasto, podsypując lekko mąką. Formujemy kulę, wkładamy do miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia (1-1,5 godziny).

Gdy ciasto podwoi objętość, jeszcze raz krótko wyrabiamy. Dzielimy na 12 kulek. Każdą spłaszczamy, na środku układamy sporą porcję pieczarek. Brzegi mocno zlepiamy i formujemy bułeczkę. Bułki układamy zlepieniem do dołu, na blasze wyłożonej papierem. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy do drugiego wyrastania na 25 minut. Gdy bułki podrosną, smarujemy je roztrzepanym jajkiem (powinno mieć temperaturę pokojową). Pieczemy w 185°C przez 25 minut.

Smacznego! :)