poniedziałek, 10 marca 2014

Kurczak w czerwonej paście curry

Pyszne i sycące orientalne danie, które bardzo szybko się robi. Idealne na codzienny obiad, ale doskonale nada się też na odświętną kolację :) Polecam! Przepis wypatrzony w programie Ewy Wachowicz, lekko zmodyfikowany.



Kurczak w czerwonej paście curry

Składniki:

  • 2 podwójne piersi z kurczaka
  • 250 g boczniaków
  • 1 cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 puszka mleczka kokosowego
  • 1 szklanka śmietanki 30%
  • 2-3 łyżeczki czerwonej pasty curry (regulujemy ostrość)
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • mąka ziemniaczana
  • olej do smażenia
  • sól
  • świeża kolendra
  • ryż basmati
Cebulę siekamy, szklimy na oleju, dodajemy posiekany drobno czosnek. Przesmażamy. Zalewamy połową mleka kokosowego, zagotowujemy. W pozostałym mleczku rozpuszczamy pastę curry, wlewamy na patelnię, mieszamy i podgrzewamy. Dodajemy śmietankę zahartowaną odrobiną płynu z patelni. 

Dorzucamy kurczaka pokrojonego w paski o długości 3-4 cm. Grzyby kroimy na paseczki, podsmażamy (1-2 minuty), przekładamy na patelnię z kurczakiem w curry. Dusimy do miękkości (sos powinien się zredukować), pod koniec oprószamy mąką ziemniaczaną (ok. płaskiej łyżki), mieszamy, aż sos lekko zgęstnieje. Doprawiamy do smaku solą i sokiem z cytryny. Ewentualnie posypujemy posiekaną kolendrą. Podajemy z ryżem basmati. 

wtorek, 28 stycznia 2014

Pappardelle z polędwicą wieprzową

Sycący makaron z rozpływającym się w ustach mięsem z wieprzowej polędwicy. Pomysł na szybki obiad! :) Z dodatku Viva la pasta! do Kuchni nr 2/2014. 


Pappardelle z polędwicą wieprzową

Składniki:
  • 500 g polędwicy wieprzowej
  • 1 cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 3 duże pomidory
  • 1 świeży strączek chili
  • 2 łyżki oliwy
  • sól, pieprz do smaku
  • 2 łyżeczki soku z cytryny
  • 2 łyżeczki miodu
  • 1 łyżka sosu worcestershire
  • 1/2 l bulionu warzywnego
  • 400 g makaronu pappardelle
  • 100 g świeżo startego sera cheddar
Polędwicę kroimy w dwucentymetrową kostkę. Drobno siekamy obraną cebulę i czosnek. Kroimy w kostkę obrane pomidory. Chili przekrawamy wzdłuż na pół, usuwamy pestki i drobno siekamy. Na duże patelni rozgrzewamy oliwę, podsmażamy na niej mięso i cebulę, stale mieszając. Dodajemy pomidory, chili i czosnek. Doprawiamy solą, pieprzem, sokiem z cytryny, miodem, sosem worcestershire. Dodajemy bulion, dusimy pół godziny pod przykryciem na średnim ogniu. Po kwadransie duszenia mięsa gotujemy makaron według przepisu na opakowaniu. Po osączeniu dodajemy do mięsa, dokładnie mieszamy. Makaron podajemy od razu, posypany cheddarem. 


niedziela, 26 stycznia 2014

Drożdżowa gwiazda z Nutellą

Obłędnie pachnące i świetnie wyglądające drożdżowe ciasto. Wymyślne wykręcanie warstwowego ciasta tworzy wzór gwiazdy, który z pewnością zrobi wrażenie na gościach. Miękki drożdżowiec przekładany kremem czekoladowym, czego chcieć więcej na śnieżne, niedzielne popołudnie? :) Przepis STĄD - znajdziecie tam fotograficzną instrukcję wykonania.



Drożdżowa gwiazda z Nutellą

Składniki:

  • 450 g mąki pszennej
  • 180 ml ciepłego mleka (3/4 szklanki)
  • 2 żółtka (białka zostawiamy do posmarowania wierzchu)
  • 8 g suchych drożdży (użyłam 16 g świeżych)
  • 30 g masła (dwie łyżki)
  • 70 g cukru
  • szczypta soli
  • 200 g Nutelli lub innego kremu czekoladowego
Najpierw zrobiłam rozczyn z drożdży, odczekałam 15 minut, aż ruszyły (suche należy rozpuścić w ciepłym mleku i również odczekać 15 minut). Następnie zmieszałam mąkę, sól i cukier w dużej misce. Potem dodałam żółtka, masło, rozczyn i mleko. Zmieszałam wszystko drewnianą łyżką, a następnie, przez około 7 minut, zagniatałam ciasto, aż było gładkie, miękkie i nieklejące. Ciasto w misce przykryłam ściereczką i odstawiłam w ciepłe miejsce na ok. 40 minut, do podwojenia objętości. Pod koniec wyrastania włączyłam piekarnik na 180 stopni, a słoik z Nutellą umieściłam w misce z gorącą wodą, żeby krem łatwiej było rozsmarowywać. 
Ciasto jeszcze chwilę zagniotłam, a następnie podzieliłam na cztery równe części. Rozwałkowałam pierwszą część na okrągły placek o grubości 2-3 mm, musi być odrobinę większy niż dno tortownicy. Położyłam ciasto na papier do pieczenia i odbiłam na nim kształt dna tortownicy. Na powstałym kole drewnianym nożem do masła rozsmarowałam krem. Następnie postąpiłam tak z kolejnymi warstwami, na wierzchu nie kładłam kremu. Na koniec na wszystkie warstwy położyłam dno tortownicy i okroiłam brzegi. Na środku powstałego koła odbiłam lekko małe kółko szklanką. Od kółka rozcięłam wszystko najpierw na ćwiartki, potem na ósemki, a na koniec szesnastki. Dalsza instrukcja w linku :) 
Przed wstawieniem do piekarnika posmarowałam wszystko dokładnie białkiem. Piekłam 20 minut. Przez pierwsze 10 sam dół, następnie włączyłam górę. 

Smacznego! :)


niedziela, 22 grudnia 2013

Cynamonowe ciasto jogurtowe

Aromatyczne, cynamonowe ciasto - wilgotne i odrobinę podobne do marchewkowego, ale tutaj zdecydowanie dominuje cynamon :) Największą zaletą tego ciasta jest szybkie przygotowanie - raz, dwa, trzy, wymieszane widelcem i już :) Przepis STĄD.



Składniki:
  • 220 g mąki pszennej
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • pół łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1 łyżka cynamonu
  • 75 g zmielonych migdałów
  • 100 g drobnego cukru do wypieków
  • 2 duże jajka
  • 50 g golden syrupu
  • 1 szklanka (250 ml) jogurtu naturalnego (użyłam greckiego, ale kupiłam za mało i dopełniłam śmietaną)
  • 150 ml oleju słonecznikowego lub rzepakowego
  • cukier puder, do oprószenia

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Mieszamy mąkę, proszek do pieczenia, sodę, cukier, cynamon i migdały.

Do większego naczynia wbijamy jajka, dodajemy złoty syrop, jogurt, olej. Wszystko mieszamy widelcem do połączenia. Wsypujemy suche składniki i mieszamy widelcem (mieszając w jednym kierunku), tylko do połączenia.

Formę o średnicy 23 cm wykładamy papierem do pieczenia (piekłam z podwójnej porcji, w prostokątnej formie). Do formy przekładamy ciasto, wyrównujemy (ciasto jest gęste).

Pieczemy w temperaturze 175ºC przez około 35 minut lub dłużej, do tzw. suchego patyczka. Wyjmujemy, lekko studzimy w formie, następnie wyciągamy. Wystudzone lub lekko ciepłe oprószamy cukrem pudrem i podajemy.

Dodaję do akcji:

poniedziałek, 16 grudnia 2013

Banoffee pie

Ten deser jest koronnym dowodem na to, że najprostsze jest najlepsze :) Ciasteczkowy spód, banany i bita śmietana... Czego chcieć więcej? Przepis z Krainy Smaków.




Składniki (tortownica 23 cm)
  • 1 opakowanie ciastek Digestive
  • 80 g masła, roztopionego
  • 1 puszka masy kajmakowej
  • 3 duże banany, pokrojone w plastry
  • 250 ml bitej śmietany
  • starta czekolada (do posypania)
Ciastka rozdrabniamy w blenderze. Łączymy z roztopionym masłem. Masę wykładamy na dno tortownicy, wyrównujemy i ugniatamy łyżką. Wkładamy do lodówki na 30 minut. Następnie wykładamy masę kajmakową, a na niej układamy banany. Śmietanę ubijamy (dodałam do niej odrobinę cukru pudru i waniliowego), wykładamy na banany. Wstawiamy do lodówki na min. 1 h. Przed podaniem posypujemy startą czekoladą. 

Smacznego! :)


czwartek, 12 grudnia 2013

Gołąbki z mięsem z indyka i kaszą bulgur

Kiedy zobaczyłam ten przepis, wiedziałam, że muszę go wypróbować. Nigdy nie robiłam gołąbków, ale jak się okazało, to nic trudnego. Najbardziej intrygująca była jednak kasza bulgur, którą udało mi się kupić na pobliskim targowisku. Zaczęłam o niej czytać i okazało się, że to jedna z zapomnianych w Polsce kasz, które jednak, jak widać, wracają. Znana była już 4000 lat temu, jest kuzynką kuskusu, zawiera całą masę wartości odżywczych, a w dodatku jest niskokaloryczna i zapewnia uczucie sytości na długo. Poza tym ma niespotykany smak - jak połączenie kuskusu, pęczaku, kaszy jęczmiennej i ryżu. Naprawdę polecam te znakomite gołąbki z kaszą bulgur! :) Przepis z czasopisma "Sól i Pieprz" nr 6/2013.



Gołąbki z mięsem z indyka i kaszą bulgur

Składniki:

  • 1 duża cebula
  • 3 łyżki oleju
  • 2 łyżeczki mielonej kurkumy
  • 250 g mielonego mięsa z indyka
  • sól
  • tłuczony pieprz
  • 1 rozgnieciony ząbek czosnku
  • 1 jajo
  • 1 filiżanka ugotowanej kaszy bulgur (można także użyć długoziarnistego ryżu)
  • 3 łyżki posiekanej natki pietruszki
  • 8 dużych liści kapusty włoskiej
  • 4 plastry surowego wędzonego boczku

Cebulę obieramy, siekamy i szklimy na 1 łyżce rozgrzanego oleju. Oprószamy kurkumą. Dodajemy mięso, doprawiamy solą i pieprzem i cały czas mieszając, smażymy na małym ogniu ok. 15 minut. Studzimy.
Do mięsa dodajemy czosnek, rozkłócone jajko, kaszę i natkę pietruszki. Dokładnie mieszamy.
Liście kapusty myjemy, odkrawamy końcówki i grube nerwy. Wkładamy do wrzącej, osolonej wody i blanszujemy ok. 5 minut. Przelewamy zimną wodą i dokładnie osączamy. Liście rozkładamy na desce, napełniamy farszem i zwijamy od dłuższej strony.
Naczynie żaroodporne smarujemy olejem i układamy gołąbki. Skrapiamy resztą oleju i dodajemy pokrojony w plasterki boczek. Przykrywamy folią aluminiową i pieczemy ok. 15 minut w piekarniku rozgrzanym do temp. 180 stopni.

Smacznego! :)


środa, 4 grudnia 2013

Kotleciki z kaszy manny

Dobry pomysł na szybki obiad ze składników, które zazwyczaj mamy w domu. Chrupiąca skórka i delikatny środek. Podałam je z sosem musztardowym. Polecam! Bardzo sycące :) A przepis (z drobnymi zmianami) STĄD.


Kotleciki z kaszy manny

Składniki:
  • 1 szklanka kaszy manny 
  • 2 szklanki wody 
  • 2 łyżki masła
  • kulka mozzarelli (125 g)
  • 2 łyżki siekanego koperku
  • jajko 
  • 1 kostka rosołowa warzywna (ekologiczna)
  • sól, pieprz 
  • przyprawa Gyros, curry
  • bułka tarta
W zagotowanej wodzie rozpuszczamy kostkę rosołową. Do wrzącego bulionu powoli wsypujemy kaszę, cały czas mieszając, aby nie powstały grudki. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na wolnym ogniu, cały czas mieszając. Ugotowaną kaszę przekładamy do miski i studzimy. Następnie wbijamy jajko, ścieramy mozzarellę, dodajemy masło, koperek, przyprawiamy do smaku solą, pieprzem i resztą przypraw - dokładnie wyrabiamy. Z jednolitej masy formujemy małe, okrągłe kotleciki, lekko je spłaszczamy. Panierujemy w bułce tartej i smażymy na mocno rozgrzanym oleju (na małym ogniu), z obu stron na jasnozłoty kolor.

Smacznego! :)


Dodaję do akcji: