niedziela, 12 sierpnia 2012

Spaghetti z ziołami, cytryną i anchois

Niech Was nie zrazi dodatek anchois. W tym niezwykle letnim i lekkim makaronie czuć przede wszystkim zioła, a anchois dodaje charakterystycznego smaczku i odrobinę słoności. Wszystko razem tworzy zaskakujące połączenie, idealne na tę porę roku, kiedy zioła są najbardziej aromatyczne i kiedy nie chce się nam zbytnio gotować - danie przygotowuje się błyskawicznie :) Przepis Tessy Capponi-Borawskiej zaczerpnięty z sierpniowej Kuchni.



Spaghetti z ziołami, cytryną i anchois

Składniki (podobno dla 6 osób, dlatego ja zmniejszyłam proporcje, ale tutaj podaję przepis oryginalny):

  • 1 pęczek pietruszki
  • garść liści bazylii
  • kilka gałązek świeżego tymianku
  • 8 filetów anchois
  • 3 łyżki oliwy
  • skórka otarta z 1 cytryny
  • sól
  • świeżo zmielony pieprz
  • 1/2 kg spaghetti
Zioła i anchois drobno siekamy. Mieszamy z oliwą i skórką cytrynową. Dodajemy sól i pieprz do smaku, przykrywamy sos i odstawiamy na 30 minut. Spaghetti gotujemy al dente w dużej ilości wrzącej, osolonej wody. Odcedzamy, wrzucamy od razu do sosu (wtedy makaron przejdzie smakami), dokładnie mieszamy i podajemy. 
Smacznego!









































Przepis dodaję do akcji:

piątek, 10 sierpnia 2012

Zupa z kurek

Było tak. Wpisałam na Durszlaku "zupa z kurek", bo miałam na nią ochotę i od razu coś przyciągnęło mnie do tego przepisu. Jest wyśmienita. Przepis troszkę zmodyfikowałam, ale wzięłam go STĄD.





Zupa z kurek

Składniki:
  • ok. 230 g kurek (umytych i oczyszczonych)
  • 3 pałki z kurczaka
  • 2 obrane ziemniaki
  • 2 duże cebule
  • pół czerwonej papryki chili pokrojonej na plasterki
  • garść świeżego koperku
  • 2 łyżki śmietany 18 %
  • 1 łyżka cukru
  • 1 łyżka masła
  • sól i pieprz

Udka zalałam 1,75 litra wody i postawiłam na gazie na jakieś 20 minut. W tym czasie posiekałam cebulę w talarki i usmażyłam na rozgrzanej patelni z masłem. Dodałam kurki i smażyłam przez kolejne 5 min. Ziemniaki pokroiłam w kostkę, wrzuciłam do kurczaka i gotowałam pod przykryciem 15 minut. Dodałam smażoną cebulę z kurkami, plasterki papryki chili i gotowałam, aż warzywa zmiękły.
Śmietanę wymieszałam w szklaneczce z odrobiną gorącej zupy, przelałam do garnka, doprawiłam łyżką cukru, pieprzem i solą. Każdą porcję posypałam dużą ilością kopru.

Smacznego!



I znów akcja:



Czekoladowe ciasteczka z orzechami

Napiszę to i musicie uwierzyć mi na słowo. Nie ma nic lepszego, niż zapach czekolady wypełniający dom nocą. Na jutro potrzebowałam ciasteczek, więc kiedy dzień wypełniają inne zajęcia, to właśnie noc pachnie czekoladą :) Przepis wykopany z archiwum, zapisany na karteczce. Ciasteczka są pyszne i nie mają w sobie dużo cukru, więc można troszkę przymknąć oko na ilość zjedzonych sztuk ;) Polecam!



Czekoladowe ciasteczka z orzechami

Składniki:
  • 100g miękkiego masła
  • 50g cukru
  • 1 jajko, szczypta soli
  • 1 kopiasta łyżeczka cukru z prawdziwą wanilią
  • 175g mąki
  • 75g siekanych orzechów laskowych
  • 100g gorzkiej czekolady
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
Masło ucieramy z cukrem, jajkiem, solą i cukrem z wanilią. Mąkę, orzechy i grubo startą czekoladę mieszamy z proszkiem do pieczenia. 
Mieszamy wszystkie składniki i wyrabiamy sprężyste ciasto. Formujemy wałek o średnicy ok. 3cm, zawijamy w folię aluminiową i chłodzimy w lodówce około godziny.
Po tym czasie ciasto kroimy na plastry o grubości 0,5cm i układamy na blasze wyłożonej pergaminem. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez 10-12 minut, do zarumienienia brzegów.
Jeszcze ciepłe ciasteczka zdejmujemy z blachy, odstawiamy do wystudzenia. W blaszanym pudełku można je przechowywać do 4 tygodni :)
Smacznego!



środa, 8 sierpnia 2012

Jajecznica z kurkami

Głowa pracuje intensywnie w kwestii ciekawych pomysłów na śniadania. A ponieważ w lodówce czekały na mnie jeszcze kurki, postanowiłam wreszcie spróbować tej sławnej jajecznicy z kurkami. Nie zawiodłam się, smak jest taki, jak opisywano na większości blogów - uzależniający :) A przepis z Lepszego Smaku.



Jajecznica z kurkami

Składniki:

  • 1/2 szklanki kurek (dodałam troszkę więcej)
  •  2-4 jajka
  •  1 mała cebula (lub pół dużej)
  • opcjonalnie 1 łyżka mleka
  • sól, pieprz, szczypiorek do posypania


Kurki dokładnie czyścimy, większe kroimy. Na patelni rozgrzewamy 2 łyżki oliwy z oliwek i szklimy na niej drobno posiekaną cebulkę. Dodajemy pokrojone kurki i smażymy 3-4 minuty.
W tym czasie jajka wbijamy do miseczki, doprawiamy solą i pieprzem i dobrze mieszamy. Dzięki dodaniu łyżki mleka jajecznica będzie bardziej aksamitna.
Kurki zalewamy masą jajeczną i smażymy, aż jajka się zetną.

Przed podaniem posypujemy szczypiorkiem ( chyba że ktoś akurat nie ma go w domu, tak jak ja :( )

Smacznego!



To kolejny przepis, który dodaję do akcji:



wtorek, 7 sierpnia 2012

Tarta z kremem mascarpone i jagodami

I kolejne sezonowe dobro. Jagody. Według mnie najdoskonalszym połączeniem lata jest bita śmietana i jagody. Było tak od zawsze, odkąd w dzieciństwie, w ulubionej budce z goframi, zawsze wybierałam gofra z bitą śmietaną posypaną jagódkami. Tym razem krem wzbogaciłam serkiem mascarpone. Pychota!




Tarta z kremem mascarpone i jagodami

Składniki (forma o średnicy 24cm)

Ciasto:

  • 190g mąki
  • 100g masła
  • 65g cukru
  • 1 jajko
  • szczypta soli
Krem:
  • 200g śmietany 36% lub 30%
  • 250g serka mascarpone
  • cukier waniliowy
  • szklanka jagód (lub więcej)
Składniki ciasta (masło kroimy na kawałki, mąkę przesiewamy) zagniatamy, by było gładkie. Zawijamy w folię i wstawiamy do lodówki na 30-60 minut. Po tym czasie ciastem wylepiamy formę (można też rozwałkować). Ciasto nakłuwamy widelcem, nakładamy na nie papier do pieczenia i wysypujemy groch lub fasolę. Zapiekamy 10 minut w 200 stopniach, następnie wyciągamy, zdejmujemy papier z obciążeniem i pieczemy jeszcze 10 minut, lub do zrumienienia. Odstawiamy do całkowitego ostudzenia.
Przygotowujemy krem. Ubijamy śmietanę, dodajemy cukru waniliowego do smaku, następnie, cały czas miksując, dokładamy serek mascarpone i miksujemy do połączenia. Krem wykładamy na wystudzone ciasto. Obsypujemy równomiernie jagodami.
Smacznego!


A na śniadanie pancakes!

W lecie chce mi się na śniadanie czegoś mniej tradycyjnego. Dzisiaj wybrałam pyszne pancakes polane złocistym syropem. Mniam! Przepis STĄD.



Pancakes

Składniki (dla 2 osób):

  • 1 szklanka mąki
  • 1 jajko
  • 3/4 szklanki mleka
  • 35g rozpuszczonego masła
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1,5 łyżki cukru
  • szczypta soli
Jajka roztrzepujemy, dodajemy resztę składników i miksujemy. Smażymy na suchej patelni, aż będą złote z obu stron. Podajemy z wybranymi dodatkami - u mnie złoty syrop :)

Smacznego!


poniedziałek, 6 sierpnia 2012

Tarta z kurkami, salami i papryką

Sezon kurkowy. A jeśli kurki, to musi być coś pysznego :) Po całym dniu spędzonym w bibliotece, wpadam do sklepu po szybkie zakupy - wiedząc, że w lodówce mam całą masę kurek, kupuję śmietanę, salami, ser, cebulę i masło. Już wiem, że na bardzo późną kolację (nie mogłam się powstrzymać) i jutrzejszy obiad, będzie tarta z kurkami, salami i papryką. A inspirację czerpałam głównie STĄD.



Tarta z kurkami, salami i papryką

Składniki:

Ciasto:

  • 125g masła (pokrojonego na kawałki)
  • 250g mąki pszennej
  • 1 jajko
  • nieczubata łyżeczka soli
Farsz:
  • 250g kurek
  • pół pomarańczowej papryki
  • 1 duża cebula
  • 50g salami
  • 250g tartego żółtego sera
  • 1 jajko
  • 180g śmietany 18%
  • świeży tymianek
  • gałka muszkatołowa
  • sól, pieprz
  • oliwa


Wszystkie składniki ciasta zagniatamy, zawijamy w folię aluminiową i wkładamy do lodówki na przynajmniej godzinę. Po wyjęciu z lodówki ciastem wyklejamy dno i boki formy to tarty wyłożonej papierem do pieczenia lub wysmarowanej tłuszczem (można też ciasto rozwałkować, podsypując mąką). Nakłuwamy widelcem, zapiekamy przez 20 minut w 200 stopniach. 
Cebulę pokrojoną w kostkę podsmażamy na oliwie, dodajemy oczyszczone i pokrojone na spore kawałki kurki, smażymy chwilę. Dodajemy pokrojone w kostkę lub paski salami i smażymy, aż smaki się przegryzą. 
Połowę tartego sera mieszamy z jajkiem, śmietaną, tymiankiem, przyprawiamy solą, pieprzem i szczyptą gałki muszkatołowej. 
Kurki z salami wykładamy na podpieczony spód, na tym układamy pokrojoną w paski paprykę, a następnie równomiernie rozprowadzamy masę śmietanowo-serową. Posypujemy pozostałym serem. Zapiekamy przez 30 minut w 180-190 stopniach. 

Smacznego!




Przepis dodaję do akcji: