piątek, 13 września 2013

Leniwe!

Pochłaniam na nowo książkę, która była jedną z moich ulubionych lektur w dzieciństwie - pożółkłe strony, zapach starej, grubej księgi, która dużo ma za sobą. Zamierzam dawać jej powoli drugie życie. Kuchnia polska z 1977 roku - dzisiaj pomogła mi i przywołała smak dzieciństwa, wraz z przepisem nr 358 - na leniwe pierogi. Są świetne! Talerz tych leniwych to jak wehikuł czasu. Polecam :)
Leniwe pierogi

Składniki:

  • 50 dag twarogu
  • 3 jajka (żółtka i białka osobno)
  • 150 g mąki + do podsypywania
  • 20 g stopionego masła
  • masło do polania, cukier do posypania

Ser mielimy lub dokładnie ugniatamy tłuczkiem do ziemniaków. Stopione masło miksujemy z żółtkami, dodajemy do sera i ucieramy wszystko na jednolitą masę. Z białek ubijamy pianę, wkładamy do masy serowej, dodajemy mąkę i ugniatamy, lekko solimy. Ciasto wykładamy na stolnicę posypaną mąką, formujemy wałek o średnicy ok. 3 cm, spłaszczamy, tępą stroną noża robimy kratkę, kroimy skośne kawałki szerokości 2-3 cm. Pierogi wrzucamy partiami na wrzącą, osoloną wodę, mieszamy, przykrywamy. Gdy się zagotują, odkrywamy, wyciągamy łyżką cedzakową na półmisek. Polewamy roztopionym masłem, posypujemy cukrem.

Smacznego! 


www.comfortfood.pl

2 komentarze:

  1. Proszę autora bloga o kontakt mailowy do patrycja.mazurczak@deliveryhero.com w celu weryfikacji bloga biorącego udział w konkursie "Comfort food - jedzenie na pocieszenie".

    OdpowiedzUsuń